DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Možnosť presadiť oddelenie funkcie predsedu Súdnej rady a predsedu Najvyššieho súdu už v parlamente mali. Sabotovali (SMER-SD, pozn.) každý náš pokus posunúť justíciu vpred.

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Pravda


V roku 2011 sa v NR SR skutočne prerokovával návrh ústavného zákona, ktorý by oddelil funkciu predsedu Súdnej rady SR a funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR. Strana SMER-SD teda mala možnosť podporiť tento návrh, avšak avizovala, že tak nespraví.


Viac informácií o spomínanom návrhu ústavného zákona je na stránke nrsr.sk. Konkrétne v dôvodovej správe daného návrhu sa píše: “Účelom návrhu ústavného zákona je vytvoriť legislatívne podmienky pre naplnenie požiadavky na zamedzenie prelínania výkonnej moci a súdnej moci v podobe oddelenia funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky od funkcie predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky tak, aby predseda najvyššieho súdu nebol predsedom súdnej rady.”


Róbert Madej (v tom čase poslanec NR SR za SMER-SD) povedal v rozprave k tomuto návrhu zákona: “Ale s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou môžme povedať, že tretím čítaním novela ústavy v tejto veci schválená nebude. Viete dobre, že plytváte časom Národnej rady Slovenskej republiky.” Tým naznačil, že zmena Ústavy neprejde bez hlasov poslancov za SMER-SD, ktorí nemali v pláne návrh podporiť. Dokonca R. Madej navrhol hlasovanie o návrhu nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona (neúspešne, pozn). V prvom čítaní bol návrh schválený vďaka hlasom vtedajšej koalície, poslanci za strany SMER-SD a SNS hlasovali proti.


Lucia Žitňanská píše v denníku SME, že novelu ústavy, ktorú navrhli Smer s KDH ohľadom “zúženia trestnoprávnej imunity sudcov a ohľadom oddelenia funkcie predsedu Najvyššieho súdu a súdnej rady”, navrhovala ako ministerka spravodlivosti už predtým. Presnejšie jej návrh obsahoval len novelu zákona ohľadom oddelenia funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Ako uvádza denník Pravda “Radičovej vláda ho neskôr stiahla, lebo nemal podporu vtedy opozičných poslancov za Smer.”


Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error