DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vy (A. Kiska, pozn.) ste na súdoch ošklbali ľudí, išlo o sumu napríklad 6-7 tisíc, a ste od nich vysúdili 21-tisíc.

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Neoveriteľné

Denník Pravda nedávno zverejnil príbehy fyzických osôb, ktoré majú negatívne skúsenosti s pôžičkami od nebankoviek.

“Quatro sa neskôr stalo dcérskou spoločnosťou Consumer Finance Holding, a. s. Z nej sa s odstupom času pánovi Benedikovi podľa jeho slov ozvali, že ešte má stále nezaplatenú časť. Aj keď bol Benedik presvedčený, že všetko vyrovnal, bál sa exekúcie a platil ďalej. Zaplatil viac ako dvojnásobok z požičanej sumy. „Celkom 67 500 korún,“ zdôraznil. „V roku 2006 som si povedal dosť a prestal platiť ďalšie peniaze. Consumer Finance Holding má stále považoval za dlžníka. Začo vlastne mám platiť mi však nevysvetlili ani zo spoločnosti z Bratislavy, ktorá medzitým odkúpila od holdingu pohľadávku voči mne a ktorá odo mňa žiada zaplatenie ďalších vyše 1 100 eur. Občas sa mi ozývajú a vyhrážajú sa súdmi a exekútormi. Bojím sa, že môžem prísť aj o strechu nad hlavou.” 

Ďalší príbeh hovorí o súdnom spore, vedenom držiteľom platobnej kreditnej karty od Consumer Finance Holding proti tejto spoločnosti. V inom článku je zasa rozpracovaný teoretický príklad pôžičky od Kiskových nebankoviek: “Ak sa zákazník napríklad v roku 2004 rozhodol od spoločnosti Quatro kúpiť na splátky televízor v hodnote 10-tisíc korún, tak pri akontácii 1 150 korún bola podľa samotného Quatra mesačná splátka 1 725 korún a celkovo zákazník spoločnosti za pol roka zaplatil 11 500 korún. Ročná percentuálna miera nákladov tak podľa súčasného vzorca bola nad úrovňou 70 percent.”  

Žiadny konkrétny súdny proces smerujúci voči zmluvnej strane zo strany spoločností vlastnených Kiskom však nie je známy. Udalosti, ktoré nastali po predaji spoločností, už nemožno pokladať za relevantné, keďže Kiska za ne už nezodpovedal. V systéme JASPI, uverejňujúcom súdne rozhodnutia staršieho dáta, je dostupná približne stovka rozhodnutí, v ktorých figuruje nebanková spoločnosť Quatro, no zväčša sú anonymizované, preto je z nich takmer nemožné určiť, kto boli aktéri jednotlivých prípadov a proti komu bol rozsudok namierený.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error