DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Čakal som na volebné kódexy z dielne Smeru ... boli sľúbené ministerstvom vnútra, že sa budú vzťahovať už na túto prezidentskú kampaň (reakcia na to, že oficiálna volebná kampaň má trvať iba dva týždne pred voľbami, pozn.)

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Pravda

Je pravda, že v posledných mesiacoch/rokoch sa pripravuje nový volebný kódex, ktorý sa mal podľa pôvodných plánov vzťahovať už na prezidentské voľby v roku 2014.


Návrh volebného kódexu predložilo MV SR poslancom NR SR ešte v roku 2011, teda ešte počas vlády Ivety Radičovej. Politickú diskusiu o spôsobe zjednotenia volebných pravidiel zahájil minister vnútra Robert Kaliňák vo februári 2013. Denník SME informuje v auguste 2013, že vláda pripravila nový volebný zákon.


SITA v októbri napísala: “Je (Kaliňák) však podľa nej (Jany Žitňanskej) pripravený diskutovať o tom, odkedy by mali nové volebné pravidlá platiť. Pôvodne navrhoval, aby sa týkali už prezidentských volieb, ktoré budú na jar. Opozícia s tým však nesúhlasí, pretože predvolebná kampaň pred týmito voľbami sa už prakticky začala.”


TASR to v novembri 2013 tiež potvrdila: “Minister (Kaliňák) pôvodne plánoval, že sa zákony dotknú už jarných prezidentských volieb. S tým mala opozícia problém, keďže kampaň už beží a podľa nej by teda došlo k zmene pravidiel uprostred hry. Keďže sa zákony presúvajú až na januárovú schôdzu, prezidentských volieb sa zrejme nedotknú.”


Ku dnešnému dňu sa nepodarilo nájsť dohodu medzi stranou SMER-SD a opozíciou. Návrh o volebnom kódexe nebol predložený NR SR. Za tento nedostatok nás kritizovalo aj zahraničie. Ku dnešnému dňu (12. marca 2014) nebol prijatý volebný kódex a volebné zákony neboli zjednotené.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error