DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Kňažko

Nestraníci

Správu o stave republiku som spravil a napísal ja.

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Pravda

Tento výrok sme overovali aj v diskusii na TA3 9. marca 2014. Milan Kňažko skutočne predniesol Správu o stave republiky 14. januára 2014 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Poslednú Správu o stave republiky predniesol prezident Ivan Gašparovič vo februári 2009, pred piatimi rokmi. Celé jeho druhé funkčné obdobie teda nepredniesol žiadnu Správu o stave republiky. Kňažko teda správne uvádza, že sme Správu o stave republiky od prezidenta SR nepočuli už roky. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Na základe oficiálnych informácii webu Milana Kňažka, alebo na základe správ Hospodárskych novín a Webnovín Kňažko skutočne predniesol 14. januára v Zrkadlovej sieni Správu o stave republiky. Záznam Správy o stave republiky na oficiálnom kanáli YouTube Milana Kňažka má presne 37 minút.

Oficiálna stránka prezidenta Ivana Gašparoviča uvádza informácie, že poslednú Správu o stave republiky predniesol prezident 17. februára 2009. 

Podľa článku denníku Pravda z 2. januára 2014 predniesol I. Gašparovič počas svojej funkcie tri Správy o stave republiky - prvý raz v júni 2005, potom v decembri 2006 a naposledy vo februári 2009. V rovnakom článku však prezidentov hovorca M. Trubač hovorí, (v súvislosti s novoročným príhovorom prezidenta, pozn.): „V žiadnom prípade to nebol jeho posledný prejav. Môže kedykoľvek vystúpiť so správou o stave republiky, keď o to požiada predsedu Národnej rady. Predpokladám, že ešte túto právomoc využije.“ Trubač však nevedel povedať termín vystúpenia. Do termínu prezidentských volieb sa tak však zatiaľ ešte nestalo.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error