DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V niektorých krajinách je to zakázané (scientológia, pozn.)

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že v niektorých krajinách je scientológia zakázaná, no ide o krajiny (Severná Kórea, Irán či Rusko a pod.), v ktorých sú aj iné bežné náboženstvá a spolky zakázané alebo výrazne obmedzované. V ostatných krajinách nie je scientológia zakázaná, nie je len zaregistrovaná ako oficiálne náboženstvo. V niektorých krajinách ako napríklad Veľká Británia, je uznaná ako cirkev. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci. 


Príkladom, kedy nie je scientológia zakázaná, ale nie je zaregistrovaná ako oficiálne náboženstvo je Grécko, ktoré nezaregistrovalo scientológiu v roku 1997 a opakovane zamietlo žiadosť scientológov o uznanie scientológie so statusom náboženstva (napr. v roku 2000, 2003). Naďalej však pôsobí ako nezisková organizácia, ktorá nie je zakázaná. Podobne ako na Slovensku. Na registráciu cirkvi na Slovensku je potrebných 20 tisíc podpisov jej členov.


Rusko pred pár dňami s konečnou platnosťou zakázalo knihy zakladateľa scientológie Rona Hubbarda.

Nemecko považuje scientológiu za komerčnú organizáciu. V súvislosti so scientológiou v Rusku prebehlo viac súdnych procesov na Európskom súde pre ľudské práva, ktorý konštatoval, že v prípade nezaregistrovania scientológie bolo porušené právo.


Doposiaľ zvažuje zákaz scientológie resp. odobratie statusu náboženstva Nemecko, keďže podľa nemeckej vlády je v rozpore s ich ústavou. Naďalej je však registrovaná.


Medzi štáty, ktoré doposiaľ neuznali status scientológie ako náboženstva patria Francúzsko, Grécko, Belgicko, Česká Republika, Dánsko, Fínsko, Kazachstan, Island, Poľsko, či Rumunsko. Neuznanie statusu náboženstva ešte nehovorí, že náboženstvo resp. ideológia scientológie je zakázaná. Uznanie ideológie ako náboženstva je dlhodobý proces. Príkladom môže byť uznanie scientológie ako náboženstva vo Veľkej Británii po viac ako 40 rokoch. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error