DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

Ja som dal verejne prehlásenie, že pokiaľ existuje človek, ktorý nakúpil s našimi splátkovými spoločnosťami a nevládal splácať a chcel sa dohodnúť a došlo k zlyhaniu, že mu takúto škodu nahradím.

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Pravda

Denník Pravda uvádza vyjadrenie Andreja Kisku:


“Andrej Kiska opakovane vyhlásil, že nikdy z jeho firiem neposlali exekútora na človeka, ktorý pre chorobu či iný vážny problém nedokázal splácať úver, ale keď komunikoval a chcel sa dohodnúť, tak sa s ním dohodli. „Dám ruku do ohňa, skutočne garantujem, že pokiaľ sme vedeli o tom, že ten človek nevládze splácať, je chorý alebo niečo, vždy sme sa chceli s tým človekom dohodnúť,“ povedal napríklad v relácii Z prvej ruky v Slovenskom rozhlase. Zároveň vyhlásil, že je pripravený nahradiť škodu každému človeku, ak sa dopustili chyby splátkové spoločnosti, ktoré v minulosti spoluvlastnil.”


Kiska sa  v rozhovore pre časopis Život vyjadril ku exekuovaniu klientov jeho splátkových spoločností pre neschopnosť splácať úver nasledovne:

Vy ste vlastnili firmu Consumer Finance Holding, do ktorej patrili splátkové spoločnosti Triangel či Quatro. Stalo sa niekedy, že práve vaše firmy poslali exekútora na človeka, ktorý napríklad ochorel a nevedel splácať za tovar?

Nikdy. Bežne sa však diali veci, že podvodníci kúpili od nás televízor napríklad za sto eur s tým, že zvyšné peniaze budú splácať, ale v skutočnosti na druhý deň televízor predali za 300 eur. Takto robili na nás organizované podvody, a takých ľudí by som okamžite posielal do basy. Každý čestný človek, ktorý sa dostal do problémov a nemohol splácať, no chcel sa dohodnúť, sa s nami dohodol…

Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error