DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Kňažko

Nestraníci

V gorilom byte boli predstavitelia všetkých politických strán.

Prezidentské diskusie RTVS a Markíza - 13.03.2014
Nepravda

V čase, kedy sa odohrali udalosti opísané v údajnom spise Gorila, sa v parlamentnými stranami boli: HZDS, SDKÚ-DS, SMER-SD, SMK, KDH, ANO a KSS. Milan Kňažko hovorí "predstavitelia všetkých politických strán", ale predpokladáme, že mal na mysli len tie, čo v tom čase boli v parlamente a nie cca 150 strán, ktoré sú registrované na MV SR.


Podľa dostupných informácií sa nachádzali v byte Gorila viacerí členovia (alebo ľudia spájaní s) SMK, podľa informácií, ktoré poskytol József Berényi sa strana zbavila všetkých osôb, ktoré sa nachádzali v spomínanom byte. Strana HZDS mala taktiež napojenie na daný byt a dokonca sa v tomto spise spomína viackrát. Strana SDKÚ-DSbola tiež spomínaná v spise Gorila, hovorí sa tu napríklad o údajných návštevách Anny Bubeníkovej, nominantky strany vo FNM, alebo o Gabrielovi Palackovi, pokladníkovi strany. 

Robert Fico je taktiež označený za jedného z ľudí, ktorí sa nachádzali v byte Gorila a preto je tiež SMER-SD súčasťou tejto kauzy. V tomto spise sú spomínaní aj členovia či blízke osoby strany KDH, menovite napríklad Stanislav Janota a Milan Krajniak. 

Spomína sa tu taktiež Jirko Malchárek, ktorý bol členom strany ANO a je tu uvedené jeho údajné preberanie provízii počas pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva. V spise nie sú nijakým spôsobom opísané návštevy predstaviteľov KSS. Výrok preto považujeme za nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.03.2014
success
error