DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Vládny program je o tom aby ste ho potom realizovali. A nie že si tam napíšete tri odstavce cudzích slov o rómskom otázke a potom prídete o rok a pol do rozhlasovej relácie a poviete, že to vlastne nebude riešiť, lebo neviete ako na to a musí to vyriešiť EÚ.

Prezidentská debata TA3 - 09.03.2014
Pravda

Je pravdou, že v Programovom vyhlásení sú rómskej otázke viaceré ciele v rómskej otázke a sú rozpísané v troch odstavcoch s použitím viacerých odborných alebo cudzích slov. Taktiež je pravdou, že predseda vlády približne rok a pol po schválení Programového vyhlásenia vlády v rozhlase vyhlásil, že vnútroštátne, vnútropoliticky Slovensko nie je schopné rómsku otázku vyriešiť. Z čoho možno vyvodiť, že musí pomôcť EÚ. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V relácii Sobotné dialógy 11. januára 2014, teda o rok a 7 mesiacov po schválení Programového vyhlásenia vlády, hovoril R. Fico ohľadom rómskej otázky nasledovné (prepis newton media): "Pokiaľ o rómsku otázku, je možno naivné sa domnievať, že nejakým zákonom alebo nejakým opatrením vyriešime rómsku otázku. Pán redaktor, buďme úplne otvorení k slovenskej verejnosti a povedzme, že vnútroštátne, vnútropoliticky Slovensko nie je schopné rómsku otázku vyriešiť."

R. Fico nepovedal, že problém bude musieť vyriešiť Európska únia, no povedal, že že vnútropoliticky, vnútroštátne tento problém nie je Slovensko schopné vyriešiť. Z čoho možno vyvodiť, že musí pomôcť EÚ. Interpretácia Prochádzku je preto korektná.
 
V Sobotných dialógoch 30. novembra 2013, teda rok a pol po schválení Programového vyhlásenia vlády, v súvislosti s rómskou otázkou povedal (prepis newton media): 
"Čiže odpoveď je, buď pôjdeme do vecí radikálne a neštandardne a budeme na hranu ľudských práv a vo veľkom konflikte, vo veľkom konflikte s Európskou úniou alebo tento problém nastolíme na stole v Európskej únii a povieme dámy a páni, toto je európsky problém a ukážte, keď ste takí múdri, keď nás kritizujete kvôli akýmkoľvek rozhodnutiam, čo by ste s tým robili."

Podľa Programového vyhlásenia z mája 2012 vlády v kapitole týkajúcej sa rozvoja regiónov Slovenska sa spomína rómska otázka v 3 odstavcoch, kde sa uvádza (s. 64) s použitím viacerých cudzích alebo odborných slov:  

"Vláda zabezpečí podmienky pre sociálnu inklúziu marginalizovaných rómskych komunít do spoločnosti s využitím komplexnýchprojektov a prístupov. Oporu vláda vidí v relevantných strategických materiáloch, najmä v Stratégii Európskej únie o inklúzii Rómov, ktorá je rozpracovaná na podmienky Slovenska v Stratégii SR pre integráciu Rómov do roku 2020. Stratégia sa zameriava najmä na školstvo, zdravie, bývanie a zamestnanosť. Uvedenú stratégiu vláda vníma ako otvorený dokument, ktorý sa bude postupne dopĺňať a dopracovávať na základe vývoja reálnych riešení a relevantných podkladov. 

Súčasný stav vo využívaní fondov EÚ na riešenie rómskej problematiky považuje vláda za kritický. Úroveň implementácie projektov participujúcich operačných programov v rámci tzv. Lokálnych stratégií komplexného prístupu bude vyžadovať osobitnú pozornosť. 
Systémové opatrenia pre využitie existujúcich alokácií zo štrukturálnych fondov EÚ budú riešené tak, aby sa dosiahla synergia a kontinuita aj v rámci novej kohéznej politiky na roky 2014 – 2020. 

Cieľom programov riešenia rómskej problematiky bude z pohľadu vlády zvýšenie zamestnanosti a vzdelanostnej úrovne príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít a zlepšenie ich podmienok. Pôjde hlavne o riešenia v oblasti výchovy a vzdelávania, bývania, 
práce, zdravotníctva, kultúry a jazyka. Taktiež o zlepšenie celkových podmienok v sociálnej oblasti, stavu životného prostredia a racionálne využívanie zdrojov."

Na strane 56 vláda uvádza, že: "pri začleňovaní okrajových rómskych komunít bude pokračovať v súlade s Dekádou začleňovania rómskej populácie 2005 - 2015 a Strednodobou koncepciou rozvoja rómskej národnostnej menšiny v Slovenskej republike 2007 - 2015 s prierezovými aktivitami, ktoré koncentrujú efektívne vynaložené finančné zdroje i s participáciou cirkví a cirkevných zborov na Slovensku" a "stratégie inklúzie marginalizovaných rómskych komunít bude realizovať najmä prostredníctvom lokálnych stratégií komplexného prístupu a lokálnych partnerstiev sociálnej inklúzie."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.03.2014
success
error