DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Momentálne sa buduje plynová prípojka medzi Slovenskom a Maďarskom. Podpísali sme dohody s Poľskom.

HN Club: Diskusia prezidentských kandidátov - 05.03.2014
Pravda

Ministerstvo zahraničných vecí 24. februára 2014 informovalo o stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej skupiny (V4), Bulharska, Grécka a Rumunska. Schôdzku zorganizovalo Maďarsko ako súčasná predsednícka krajina V4.

Citujeme oficiálnu správu MZV SR:

"Ministri sa venovali aj ďalším témam spoločného záujmu, medzi ktorými bola energetická a klimatická politika, vrátane diverzifikácie dodávky energií. V tejto súvislosti posúdili možnosti spolupráce a perspektívy prepojenia plynových koridorov, ktoré medzi sebou budujú Rumunsko, Bulharsko a Grécko s krajinami V4 po sprevádzkovaní plynovej prípojky medzi Slovenskom a Maďarskom."

O plánovanej výstavbe plynovodu z Maďarska na Slovensku hovorí správa SITA z roku 2012, podľa ktorej by sa malo začať stavať v marci 2013. Nakoniec sa podľa TASR začalo stavať už koncom roku 2012.

Je pravda,že slovenský minister hospodárstva Tomáš Malatinský podpísal medzivládnu dohodu medzi Slovenskom a Poľskom o spolupráci pri realizácii projektu plynovodu spájajúceho slovenskú a poľskú prepravnú sieť.

"Cieľom tejto dohody je vymedziť mechanizmy spolupráce pri príprave a realizácii uvedeného projektu. Projekt predstavuje jednu z priorít slovenskej energetickej politiky v oblasti energetickej infraštruktúry. Slovensko takto zlepší bezpečnosť dodávok plynu diverzifikáciou prepravnej trasy a zdroja a zároveň zvýši konkurenciu a likviditu trhu," povedal v tejto súvislosti minister Malatinský.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.03.2014
success
error