DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Čarnogurský

Nestraníci

Krymský parlament, legálne zvolený, ten autonómny, vyhlásil pred týždňom alebo tak nejak de facto zvrchovanosť a pozval potom požiadal Rusko o pomoc, na čo sa myslím Rusko mám pocit odvoláva pri vstupe vojsk. To vyhlásenie Krymského parlamentu je obsahovo to isté, čo slovenský parlament v 92. roku uznesenie o zvrchovanosti.

HN Club: Diskusia prezidentských kandidátov - 05.03.2014
Nepravda

Krymský parlament nevyhlásil "pred týždňom" zvrchovanosť, ale referendum o zvrchovanosti. Jedná sa teda o zásadný rozdiel medzi aktom vyhlásenia zvrchovanosti na Slovensku v roku 1992. Udalosti 6. marca 2014 a neskôr neberieme pri overovaní pravdivostnej hodnoty tohto výroku do úvahy, nakoľko nastali až po jeho vyslovení doobeda 5.3. Výrok na základe toho hodnotíme ako nepravdivý.

Krym má v rámci Urajiny postavenie autonómnej republiky, ktorá má vlastný parlament. Je to jediná časť Ukrajiny, kde sú väčšinovou národnosťou etnickí Rusi, ruština je najčastejšie používaný jazyk. Po vyhnaní Viktora Janukoviča z krajiny a vymenovaní dočasnej vlády došlo na Kryme ku protestom voči tomuto vývoju situácie. 

Ako zhodne informujú Russia Today, ale aj západné médiá, ako napríklad Guardian, krymský parlament vyhlásil na 25. mája (spolu s prezidentskými voľbami) referendum s otázkou, resp. s vyjadrením súhlasu s vetou: „Autonómna republika Krym je nositeľom štátnej samostatnosti a je súčasťou Ukrajiny na základe dohôd a dohovorov.“

V čase, keď o tom krymský parlament rozhodoval, bola jeho budova obsadená neznámimi ozbrojencami.

Denník SME 1. marca 2014 napísal: "Nový proruský premiér autonómnej republiky na ukrajinskom polostrove Krym Sergej Aksenov v sobotu oznámil, že má pod kontrolou všetky vojenské sily, políciu a ďalšie bezpečnostné služby v regióne. Velitelia, ktorí s tým nesúhlasia, by mali zo svojich postov odísť. Zároveň požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc pri udržiavaní mieru na Kryme."

"Premiér Krymu Aksenov oznámil, že sa referendum o budúcnosti autonómnej republiky Krym presúva z 25. mája, keď sa majú konať i ukrajinské prezidentské voľby, na 30. marca. Zdôvodnil to naliehavosťou. Šéfa hlavnej proruskej strany na Krymskom polostrove Aksenova vymenoval krymský parlament za premiéra vo štvrtok 27. februára."

Ján Čarnogurský v tomto výroku opakuje informáciu zo svojho blogu, ale aj mediálnom vyhlásení pre TASR. V týchto správach hovorí, že krymský parlament vyhlásil referendum o zvrchovanosti, následne potom tvrdí, že toto vyhlásenie je v princípe už vyhlásením zvrchovanosti.

O referende o "štátnej zvrchovanosti" Krymu hovorí aj agentúra SITA, nie však o akte vyhlásenia zvrchovanosti.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.03.2014
success
error