DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Čarnogurský

Nestraníci

Západní politici vystupovali na Maidane pred týždňom a viacej vonkoncom nezodpovedne, však americkí politici napríklad John McCain, ale aj diplomati vystupovali a prichádzali na Maidan v podstatne huckali, no povzbudzovali tých účastníkov Maidanu do stále radikálnejších postojov, napríklad aj ktoré vyústili do nedodržaniu dohody, ktorú sprostredkovali ministri zahraničných vecí Poľska, Nemecka a Francúzska.

HN Club: Diskusia prezidentských kandidátov - 05.03.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že vo viacerých médiách Spojené štáty verejne podporili proeurópske protesty na Ukrajine, no v ich vyjadreniach vždy zazneli výzvy ku a nenásilnému a demokratickému riešeniu situácie zo strany vlády aj zo strany protestujúcich. Kedže Ján Carnogurský sa snaží vyvodit dojem, že americkí politici a diplomati priamo podporovali a podnecovali extrémistické kroky, jeho výrok považujeme za zavádzajúci..

John McCain, senátor USA, vystúpil na Majdane 15. decembra 2013. Nie sú však dostupné informácie o tom, že by povzbudzoval úcastníkov k radikálnym postojom. 
"McCain said that the two senators come to support the right of Ukraine to change its destiny freely, peacefully and democratically. Ukraine's destiny is in united Europe - Ukraine will make Europe better and Europe will make Ukraine better. The U.S. is with Ukraine, the senator said." Mediálne správy uvádzajú, že na svojom konte na Twitteri oznacil Majdan za "úžasný prejav patriotizmu" a v jednom zo svojich vyhlásení upozornil, že násilie, ktoré ukrajinská vláda použila na potlacenie protestov, neodvráti krízový stav: "If Ukraine's government thinks that brute force and the politics of fear can see it through the current crisis, it is woefully mistaken."  McCain sa pri svojej návšteve Ukrajiny okrem vystúpenia na Majdane stretol aj s prezidentom Janukovycom, viacerými oligarchami krajiny a tiež s lídrami opozície. Na Atlantickej rade 19. decembra McCain komentoval svoje ciele návštevy Ukrajiny takto: "Senator Murphy and I did not go to Ukraine to interfere in its internal affairs or to favor one leader, or group, or party over another – but rather to support the peaceful aspirations of all Ukrainians and to affirm their sovereign right to determine the future of their independent nation by themselves, in freedom." 

Clánok uverejnený v Russia Today síce kriticky opisuje stretnutia amerických a európskych diplomatov s "radikálmi v Kyjeve", no tiež necituje žiadne povzbudzovanie k radikalizmu z ich strany: diplomati sú kritizovaní za oznacovanie pravicových skupín Majdnu za "neškodné" a za rozdávanie kolácikov medzi protestujúcimi.
Co sa týka postojov ku dohode, ktorá vznikla ako reakcia na násilné potlacenie protestov s nasadením ostrelovacov, európski diplomati podla médií "vyzývali k opatrnosti": "However, the foreign ministries of Germany and France said respectively that the marathon talks would "continue later on" and that a deal was not "definitive," because Ukraine's pro-EU opposition still needed to consult internally."

Dátum zverejnenia analýzy: 04.03.2014
success
error