DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Prvé kroky už boli urobené, naznačili sme, že sa utlmia rokovania pokiaľ ide o zmiernenie vízových stykov medzi krajinami EÚ a RF.

HN Club: Diskusia prezidentských kandidátov - 05.03.2014
Pravda

Vlády krajín EU sa na mimoriadneho zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli dohodli na pozastavení rokovaní o vízových stykoch, ako 3. marca informoval portál Euractiv.sk:

"But EU governments did agree during preparatory talks to suspend discussions with Russia on visa matters, immediately or only after giving Moscow some time to de-escalate the conflict with Ukraine."

Podľa správy TASR z 3. marca sa však slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vyjadril o otázke sankcií pre Ruskú federáciu v opačnom zmysle. Správa uvádza: 

,,Krajiny EÚ nie sú jednotné v otázke sankcií voči Rusku kvôli prítomnosti ruských vojsk na ukrajinskom území; Brusel zároveň vystríha pred vytvorením ďalších "zmrazených konfliktov" na území Európy." (...)

"Treba prijať opatrenia. Suspendovať politický dialóg a suspendovať členstvo Ruska v G8. To sú opatrenia, ktoré majú jasnú silu. Posadenie Ruska na trestnú lavicu a vyhodenie zo skupiny slušných krajín," povedal Lajčák.

Avšak medzi tieto opatrenia podľa jeho mienky, ktorá predstavuje postoj Slovenska, nepatrí pozastavenie liberalizácie vízového styku: "Pokiaľ ide o návrhy na pozastavenie rokovaní o liberalizácii víz, Slovensko sa podľa neho prikláňa k názorom, že netreba trestať občanov Ruskej federácie za kroky, ktoré uskutočnilo ich vedenie. Stop liberalizácii víz by bolo proti občanom Ruska."

Napriek tomu, že vyjadrenia slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka nie sú v súlade s tým čo hovorí premiér, jeho výrok považujeme za pravdivý na základe spoločného postoja EÚ, keďže z jeho vyjadrenia sa nedá jasne určit či hovoril o postoji SR, alebo EÚ.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.03.2014
success
error