DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

Narastá nedôvera v politikov a politiku.

Diskusia kandidátov pre SME a Trend - 05.03.2014
Pravda

Podľa Eurobarometra 80 z novembra 2013, mala nedôvera v politikov a
vládne inštitúcie za posledné obdobie rastúci trend v celej Európskej únii
(.pdf, s.5). Nejde teda len o prípad Slovenska. Prieskum Inštitútu pre verejné otázky a agentúry Focus z novembra 2012 potvrdil, že nedôvera voči politikom z roka na rok vzrastá. Ako januári 2013 uvádza agentúra TASR, “kým v januári 2012 neoznačila meno žiadneho konkrétneho politika v rebríčku dôveryhodnosti tretina opýtaných, v novembrovom prieskume to bolo už 47 percent.” V tom istom článku sa cituje komentár, ktorý
vyjadrila analytička Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Oľga Gyarfášová na tlačovej konferencii: “Táto miera nedôvery k politikom, odráža istú skepsu, sklamanie, frustráciu z politiky a politikov ako takých." Aj správa z januára 2014, s odvolaním na IVO barometer kvality demokracie na Slovensku z novembra 2013 uvádza, že “väčšina Slovákov neverí vláde, politickým stranám ani súdom”. Trend rastúcej nedôveryhodnosti v politikov na Slovensku (ktorý médiá zaznamenávajú už vyše desiatich rokov) potvrdila aj správa Edelman Trust Barometer: jeho analýza konštatuje: “Percentá v prospech politikov z roka na rok klesajú.”  

5. apríla 2013 denník SME publikoval výsledky celosvetového prieskumu Globálnej konkurencieschopnosti (Global competitiveness report), v ktorom pri otázke "Ako by ste ohodnotili úroveň dôvery verejnosti v etické správanie sa politikov vo vašej krajine?" Slovensko skončilo na 136. mieste zo 144 krajín so známkou 1.7 na stupnici od 1(veľmi slabá dôvera) do 7 (veľmi vysoká dôvera). Celková dôvera v politikov je teda na Slovensku skutočne veľmi nízka aj v porovnaní s inými štátmi.


Dátum zverejnenia analýzy: 03.03.2014
success
error