DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Kňažko

Nestraníci

Uvažuje sa tu o referende na Kryme. Takéto referendum v bývalej Juhoslávii spôsobilo ťažkú a špinavú vojnu, kde len v Bosne zahynulo okolo 100 tisíc ľudí.

Diskusia kandidátov pre SME a Trend - 05.03.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že referendum v bývalej Juhoslávii viedlo aj ku krvavým konfliktom, pri ktorých napríklad v Bosne zahynulo okolo 100 tisíc ľudí (odhady sa líšia). Nedá sa však jednoznačne tvrdiť, že to bolo referendum, ktoré to spôsobilo, rovnako ako neplatí, že by došlo k dlhej vojne (s veľkým počtom obetí) všade tam, kde prebiehalo referendum. Výrok preto považujeme za zavádzajúci.


V Slovinsku sa uskutočnilo nezávislé referendum v decembri 1991 v prospech osamostatnenia Slovinska. V Chorvátsku referendum prebehlo už v máji 1991. V Macedónsku sa uskutočnilo referendum 8. septembra 1991. Nezávislé referendum v Bosne a Hercegovine prebiehalo od 29. februára do 1. marca 1992. Všetky referendá boli úspešné, čo viedlo k postupnému osamostatneniu týchto štátov. V srbskej časti Bosny a Hercegoviny bolo referendum o zotrvaní v Juhoslávii uskutočnené 10. novembra 1991, s výsledkom zotrvania v Juhoslávii.


Je pravdou, že v niektorých prípadoch v Juhoslávii po referende a odrthnutí prebehli krvavé konflikty - v Bosne a v Chorvátsku. Existujú však i výnimky, napríklad Macedónsko, ktoré sa k nezávislosti dostalo mierovou cestou. Vyhlásením nezávislosti v Slovinsku začala 10 dňová vojna, ktorému prišlo na pomoc Chorvátsko, v tejto vojne zomrelo menej ako 100 ľudí, čo sa v kontexte vojny nedá považovať za “krvavý” konflikt, podľa niektorých definicií dokonca ani za vojnu.

Situáciu v Bosne a Hercegovine komplikovalo národnostné zloženie, kde etnická skladba je zložená z bosniakov (moslimov), srbov a chorvátov. “Po vyhlásení nezávislosti Bosny a Hercegoviny sa rozhodli Srbi vytvoriť v rámci Bosny a Hercegoviny samostatné územie pod názvom Krajina,  ktoré chceli pripojiť späť k Juhoslávii.”  Nastali boje, kde Bosna a Hercegovina bola zruinovaná. Nezávislosť vyhlásila 1.marca 1992.


Podľa wikipedie sa údaje o obetiach vojny v Bosne pohybujú od 25 tisíc po 329 tisíc.


Tvrdenie, že referendum (referendá) v bývalej Juhoslávii spôsobilo krvavé konflikty považujeme za zavádzajúce. Pravdou je, že referendá prebehli postupne vo všetkých budúcich samostatných štátoch, nie vo všetkých z nich však nasledovalo krvyprelievanie. Dá sa skôr tvrdiť, že krvyprelievanie prebehlo tam, kde zloženie obyvateľstva bolo najviac etnicky zmiešané. Stále sa však nedá predložiť téza, že to boli referendá, ktoré viedli ku krvyprelievaniu.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.03.2014
success
error