DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Európsky parlament nemá toto právo a je jediným parlamentom na svete, kde poslanci nemajú právo predkladať zákony.

Richard Sulík (Kandidát do Európskeho parlamentu) - 26.02.2014
Zavádzajúce

Je síce pravda, že na rozdiel od národných parlamentov, Európsky parlament (ďalej len EP, pozn.) nemá právo predkladať zákony, avšak porovnávať nadnárodnú inštitúciu (parlament) s národnými považujeme za nekorektné, a preto výrok hodnotíme ako zavádzajúci. Navyše existuje prípad nadnárodného parlamentu, ktorý nemá legislatívne právomoci. Je ním Pan-africký parlament.

Podľa informácií uvedených na portáli EP, prislúcha legislatívna iniciatíva predovšetkým Európskej komisii, pričom podľa článku 225 Zmluvy o fungovaní EÚ má EP právo požiadať Komisiu o predloženie návrhu. Poslanci teda naozaj nemajú právo priamo predkladať návrhy zákonov.

Pan-africký parlament pôsobí od roku 2004, pričom má len poradné a konzultačné právomoci. Jeho členovia (poslanci) sú volení legislatívnymi orgánmi členských štátov. V budúcnosti by mal nadobudnúť plné legislatívne právomoci a jeho členovia by mali byť priamo volení. Vyplýva to napríklad aj z tlačovej správy Pan-afrického parlamentu z marca 2014.

Vzhľadom na obmedzené možnosti overiť spôsob fungovania legislatívneho procesu vo všetkých krajinách sveta, sme overili situáciu aspoň vo vybraných krajinách: v Nemecku, Spojenom Kráľovstve, Francúzsku, Rusku, USA, Číne, Kanade, Brazílii či Indii, môžu návrhy zákonov predkladať aj poslanci.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2014
success
error