DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Je potrebné dodať, že som tam žil v inej dobe a to je veľký rozdiel. V 80. rokoch, čo je o 30 rokov skôr, to bolo úplne iné. V tom čase v Nemecku nevstupovala Európska únia do života bežných ľudí v takom rozsahu ako dnes. Vtedy neexistovala taká možnosť ako niekomu niečo zakazovať, napríklad mentolové cigarety a podobne.

Richard Sulík (Kandidát do Európskeho parlamentu) - 26.02.2014
Pravda

Nedokážeme posúdiť, či EÚ vo všeobecnosti vstupovala do života bežných ľudí viac alebo menej ako je to dnes. Overujeme preto len druhú časť výroku, pričom nás zaujíma, či existuje právna norma zakazujúca mentolové cigarety, tak ako to uvádza Richard Sulík.

Vo februári 2014 Európsky parlament schválil pozmeňovací návrh tabakovej smernice, ktorý úplne zakazuje výrobu mentolových cigariet a prikazuje tabakovým spoločnostiam, aby na zadnej strane cigaretových škatuliek graficky znázornili choroby, ktoré sú spôsobované fajčením. Tento návrh príde do platnosti až v roku 2020 a má za úlohu zredukovať počet ľudí, ktorí fajčia. (Zdroje: TU a TU) V EÚ podľa štatistík fajčí až 32% z celkovej populácie dospelých. 

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2014
success
error