DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V rokoch 2006–2010, počas mojej prvej vlády, sme finančne podporili výstavbu viac ako 600 multifunkčných ihrísk v mestách a obciach, spustili sme modernizáciu 21 futbalových štadiónov, postavili sme nový národný zimný štadión, uvoľnili financie na výstavbu nového národného futbalového štadiónu ...

Online rozhovory s prezidentskými kandidátmi - 24.02.2014
Nepravda

Robert Fico uvádza v tejto odpovedi súbor pravdivých, nepravdivých a neoveriteľných informácii. Je pravdou, že národné štadióny (futbalový aj zimný) získali finančnú podporu v roku 2009. Zimný štadión O. Nepelu sa aj začal rekonštruovať v máji 2009. Nie je však pravdou, že by ho prvá vláda Roberta Fica "postavila", jednalo sa iba o rekonštrukciu (aj keď zásadnú) a hotová bola až v roku 2011, teda počas vlády Ivety Radičovej. Informáciu o podpore 600 multifunkčných ihrisiek Robert Fico používal už aj v minulosti, nepodarilo sa nám ju však nikdy overiť. Modernizáciu 21 futbalových štadiónov spustila až druhý Ficova vláda v roku 2013, nie prvá, ako uvádza. Výrok hodnotíme ako celok nepravdivý.

SME (2010):
Vláda minulý týždeň už schválila pre projekt výstavby národného futbalového štadióna dotáciu vo výške takmer 70 mil. eur. Jednou z podmienok poskytnutia štátnej dotácie je aj záväzok, že futbalový štadión bude bezplatne k dispozícii pre potreby štátnych futbalových reprezentácií Slovenskej republiky od mládežníckych kategórií až po seniorské a pre potreby organizovania významných národných športových a kultúrnych podujatí počas 30 rokov odo dňa kolaudácie.

Oficiálna stránka štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave:
"Starý zimák" - Zimný štadión Ondreja Nepelu predstavoval so svojimi dvomi umelými ľadovými plochami jeden z najlepších štadiónov na Slovensku. Po troch Majstrovstvách Európy a jedných Majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní, po troch Majstrovstvách sveta v hokeji ako aj po Majstrovstvách Európy v basketbale a stolnom tenise si opäť zaslúžil ďalšiu rekonštrukciu k Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2011, ktorá sa začala v máji 2009.
Jej súčasťou je rozšírenie diváckej kapacity z pôvodných 8026 na 9953, ďalej zvýšenie bezpečnosti návštevníkov, rozšírenie prevádzkových priestorov, rekonštrukcia technológie, infraštruktúry vrátane odstránenia stĺpov v hľadisku. Rekonštrukcia obsahuje kompletnú zmenu strešnej konštrukcie, podporných stĺpov, ich nahradenie novou konštrukciou a celkom nové dispozičné riešenie zázemia haly s dvomi tréningovými plochami. Taktiež súčasťou rekonštrukcie bola realizovaná 2 podlažná garáž s kapacitou 372 parkovacích miest.


Spustenie výstavby 600 multifunkčných ihrísk oznámil Robert Fico ešte na začiatku svojho prvého volebného obdobia, nie sú však dostupné presné údaje na koľko sa tento cieľ podarilo zrealizovať.

Sľuby o výstavbe 21 futbalových štadiónov prišli až počas jeho druhej vlády, konkrétne v roku 2013. V rokoch 2006-2010 išlo skôr o individuálnu podporu a prevažne o výstavbu zimných štadiónov, napríklad v Čani.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2014
success
error