DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...veľmi zaujímavé je to hlasovanie, pretože strana Smer - sociálna demokracia, všetkými svojimi hlasmi, odmietla tento pakt, ale napríklad strana SaS, ktorej predseda Richard Sulík sa do hrude bil, že bude odmietať tento pakt, tak všetci jeho poslanci sa zdržali pri hlasovaní, respektíve niektorí, ešte dvaja z nich dokonca boli proti uzneseniu, ktoré odmietalo tento pakt.

Švejna, Matovič, Kollár a Tomáš v O5M12 - 03.12.2018
Pravda

Výrok sa týka hlasovania na 38. schôdzi Národnej rady SR o uznesení k dokumentu OSN - ku Globálnemu paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii (tlač 1233). Podľa tohto uznesenia je dokument OSN rozporuplný a nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Preto Národná rada SR žiada vládu SR, aby zaujala nesúhlasné stanovisko k tomuto dokumentu. Za návrh hlasovala strana Smer-SD jednomyseľne. Za stranu Sloboda a Solidarita sa z dvadsiatich poslancov za tento klub osemnásť zdržalo hlasovania a dvaja poslanci hlasovali proti tomuto návrhu (Ondrej Dostál a Zuzana Zimenová). Výrok Erika Tomáša hodnotíme ako pravdivý.


Predseda SaS Richard Sulík sa naozaj v súvislosti s rámcom OSN vyjadril, že je to nebezpečný dokument a strana SaS je zásadne proti tomu, aby ho Slovensko podpísalo. Sulík je známy svojím postojom proti migrácii, podľa ktorého „len domáce obyvateľstvo má právo rozhodnúť, kto na jeho území bude žiť a kto nie.“ Proti tomuto návrhu uznesenia však hlasovali dvaja poslanci zo strany SaS, a to Ondrej Dostál a Zuzana Zimenová, čím vyjadrili nesúhlas s nesúhlasným stanoviskom k tomuto dokumentu.

Za klub OĽANO zo šestnástich poslancov hlasovali štyria poslanci proti návrhu uznesenia, šesť poslancov nehlasovalo a šesť poslancov bolo počas hlasovania neprítomných.

Všetci poslanci klubu SNS jednomyseľne hlasovali za návrh uznesenia o odmietnutí paktu. Takisto jednomyseľne za návrh hlasoval klub ĽS Naše Slovensko.

Za klub Sme rodina hlasovalo za návrh sedem z ôsmich poslancov, ôsma poslankyňa nebola prítomná na hlasovaní.

Z nezaradených poslancov hlasovali za prijatie návrhu piati poslanci (Peter Marček,Martina Šimkovičová, Marek Maďarič, Richard Vašečka a Rastislav Holúbek), proti návrhu hlasovalo deväť poslancov (Zsolt Simon, Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý, Juraj Kolesár, Viera Dubáčová, Simona Petrík, Oto Žarnay, Martin Poliačik a Katarína Macháčková). Hlasovania sa zdržala Alena Bašistová a Igor Janckulík. Jozef Mihál bol neprítomný.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.12.2018
success
error