DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Július Brocka

KDH

Je štatisticky preukázané, že v rodinách, ktoré nie sú zosobášené, sa rodí menej detí. Sa rodí menej detí ako v rodinách, ktoré sú zosobášené.

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože štúdia Ekonomickej komisie Spojených národov potvrdzuje, že v sledovaných európskych krajinách je v priemere pôrodnosť v manželstvách na mierne vyššej úrovni než mimo nich. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Štúdia Ekonomickej komisie Spojených národov potvrdzuje, že v európskych krajinách sú zosobášené páry plodnejšie (majú viac detí) než nezosobášené. Tento trend má síce výrazné odlišnosti medzi jednotlivými krajinami, napr. v krajinách (Francúzsko, Švédsko), kde je počet spolu žijúcich nezosobášených párov najvyšší, je ich plodnosť veľmi podobná plodnosti zosobášených. Naopak, v krajinách, kde je tento spôsob spolunažívania skôr raritou, ako Taliansko a flámska časť Belgicka majú nezosobášené páry veľmi nízku plodnosť. V ostatných krajinách ostáva plodnosť v manželstvách na mierne vyššej úrovni než mimo nich. Táto štúdia nesleduje Slovensko, sleduje však 14 európskych štátov.

Podľa štatistík Eurostatu v Európskej únii za posledné desaťročia dramaticky vzrástol podiel detí narodených mimo manželstva, a vo viacerých krajinách dosiahol nadpolovičnú hodnotu. V roku 2010 sa celkovo v 27 krajinách EU narodilo mimo manželstva 38,3% detí, čo je stále menej než polovica.  Výrok Júliusa Brocku hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error