DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...polka vašej strany odišla ku konzervatívnemu Lipšicovi.

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

Maďarič naráža na odchod poslancov SaS ako reakcia a údajnú nejednostnosť poslaneckého klubu SMER-SD v otázke registrovaných partnerstiev:

"To je zaujímavé, že keď vám vyhovuje, tak Smer je jedna hlasovacia mašinéria, kde nemajú poslanci žiadny názor a keď vám to nevyhovuje, tak zrazu nejaká rôznosť názorov je niečo nekonzistentné. Po ďalšie, vy si strážte svoju konzistenciu, lebo vy ste tak konzistentní, že keď prišli na to, že bola kríza vo vašej strane, tak polka vašej strany odišla ku konzervatívnemu Lipšicovi."

Poslanecký klub SaS prišiel v parlamente o 5 z 11 poslancov, keď 5 poslancov (Miškov, Krajcer, Droba, Kollár a Chren) Miškov, Kollár, Krajcer a Chren odišli z SaS a založili Liberálnu dohodu. Neskôr sa zlúčili z Lipšicom a J. Žitňaskou, ktorí odišli z KDH a založili NOVA. Po zlúčení Liberálnej dohody a NOVA a strana nazýva NOVADO. Počet 5 z 11 poslancov je takmer polovicu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Pre úplnosť treba však zdôrazniť, že v tomto výroku overuje odchod poslancov z poslaneckého klubu SaS, nie odchod členov strany. V októbri 2012 mala strana SaS 290 členov. Odchodom 75 členov strany SaS nestratila polovicu celkového počtu členov. V apríli 2013 opustilo stranu SaS 75 členov a približne polovica tímlídrov.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error