DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

V kontexte práve aj pôsobenia strany Smer aj v minulosti, aj vo vláde, tak by som sa mohol vrátiť k tomu, že kto zaviedol príspevok na druhé a tretie dieťa.

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

V sekcii Príspevok pri narodení dieťaťa, ÚPSVaR uvádza: "Od januára 2009 štát na každé narodené dieťa pripláca príplatkom k príspevku pri narodení dieťaťa na zvýšené výdavky spojené so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa, ktoré sa matke narodilo ako prvé, druhé alebo tretie dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní."

Pravdou je,že prvá vláda Roberta Fica v roku 2008 predložila ministerstvom sociálnych vecí a rodiny, na čele s Vierou Tomanovou (SMER-SD), vypracovaný návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 235/1998 Z.z. o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

Predpis 383/2013 Z.z  z októbra 2013, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2014, predchádzajúci zákon mení
"Rodičia pri narodení dieťaťa už nebudú dostávať príspevok a príplatok k nemu samostatne, ale dohromady v rámci jednej dávky. Výška príspevku bude závisieť na poradí pôrodu – pri prvom až treťom pôrode bude vyplatená suma 829,86 eur a pri štvrtom a ďalšom má dávka dosiahnuť 151,37 eura."

"Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vzniká na každé dieťa. Ak sa však súčasne narodili dve alebo viac detí a dožili sa 28 dní, zvyšuje sa príspevok pri narodení dieťaťa o jednu polovicu uvedenej sumy na každé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní. Príspevok pri narodení jedného dieťaťa je v roku 2013 vo výške 151,37 eura."Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error