DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Áno, boli poslankyne za Smer (hlasovali správu Ulrike Lunacek). A jedna poslankyňa za Smer a poslanec za Smer za to zase neboli.

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

Je pravdou, že dvaja poslanci Smeru nehlasovali za správu Lunacek, no nehlasovali ani proti nej. Boris Zala a Monika Smolková nehlasovali ani v jednom z dvoch hlasovaní, ktoré o tomto dokumente prebehli. Vzhľadom na formuláciu, ktorú minister Maďarič použil, však môžeme výrok považovať za pravdivý. 

Lunacek je správa rakúskej europoslankyne Ulrike Lunacek. Ide o správu k plánu EÚ na boj proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity.
Správa sa venuje neobmedzenej slobode prejavu vo vzťahu k sexuálnej a rodovej identite a prehodnotenie existujúcich zákonov. "..správa zavádza pojmy ako "homofóbne násilie“, "homofóbne podnecovanie a homofóbna propaganda“ - ako keby homosexuálne osoby neboli chránené zákonom proti násiliu ako všetky ostatné osoby. Vytvára to opodstatnené obavy, že aj obyčajné vyjadrenie nesúhlasu bude považované za trestný čin nenávisti."
Za správu hlasovalo (2. návrh) 394 poslancov, proti 176 poslancov a 72 sa zdržalo. 
Súhlas s Lunacek-om vyjadrili slovenskí europoslanci Monika Flašíková Beňová, Vladimír Maňka, Katarína Neveďalová (SMER-SD) a Edit Bauer (SMK). Proti sa postavili: Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (KDH), Peter Šťastný (SDKÚ), Alajos Mészáros (SMK) a Jaroslav Paška (SNS). Eduard Kukan (SDKÚ-DS) sa zdržal. Nehlasovali Boris Zala, Monika Smolková (SMER-SD) a neprítomný bol Sergej Kozlík (HZDS-ĽS).  

V prvom hlasovaní (1. návrh) za správu hlasovalo 149 poslancov, proti 430 a 76 sa zdržalo. Za slovenskú stranu hlasovali za Miroslav Mikolášik (KDH),  Alajos Mészáros (SMK), Jaroslav Paška (SNS) a Anna Záborská (KDH). Proti hlasovali Eduard Kukan a Peter Šťastný (SDKÚ-DS), Vladimír Maňka a Monika Flašíková Beňová (SMER), Edit Bauer (SMK). Nehlasovali Boris Zala, Monika Smolková (SMER-SD). Neprítomný bol Sergej Kozlík (HZDS-ĽS). 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error