DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Július Brocka

KDH

...veď v Európskom parlamente nedávno boli Estrela, dokument, ktorým sa snažili európski poslanci, u nás nevolení, hlasovali za to aj smerácki poslanci,

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

Estrela report, ktorého autorkou je portugalská europoslankyňa Edite Estrela, je dokument venujúci sa sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a súvisiacim právam. Okrem iného vyzýva štáty k zavedeniu povinnej sexuálnej výchovy na základných a stredných školách, zabezpečeniu práva na dostupnú antikoncepciu a potrat, snahu o prevenciu pohlavne prenosných chorôb, záväzok členských štátov financovať potraty v rámci rozvojovej pomoci a zahraničnej politike. 

Hlasovanie o správe prebehlo 10.decembra 2013 spolu s "alternatívnym návrhom", ktorý ustanovuje, že ustanovenia o sexuálnom a reprodukčnom zdraví sú v právomoci jednotlivých členských štátov, a teda správu Estrela de facto ruší. Za tento hlasovalo 334 poslancov, proti 327. 31 poslancov nehlasovalo. 35 nebolo prítomných.
Za alternatívny návrh boli krajiny ako Poľsko, Taliansko, Malta a Maďarsko, za Estrelu bolo hlavne Belgicko, Švédsko a Dánsko.

Zo slovenských europoslancov proti Estrele vystúpili Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (KDH), Eduard Kukan, Peter Šťastný (SDKÚ-DS), Edit Bauer, Alajos Meszáros (SMK). Podporu Estrele vyjadrili Monika Flašíková Beňová, Vladimír Maňka, Katarína Neveďalová (SMER-SD), Sergej Kozlík (HZDS). Zdržal sa Jaroslav Paška (SNS). Neprítomní boli Boris Zala a Monika Smolková (SMER-SD).

Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error