DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

KDH sa už dlhšie podľa môjho názoru usiluje o prijatie ústavného zákona, ktorý by posilnil postavenie rodiny, respektíve manželstva definovaného ako vzťah muža a ženy.

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

Návrh zákona o ochrane manželstva predložil Daniel Lipšic z KDH už v roku 2004. O ústavnej ochrane sa však hovorí až od roku 2013. 
Dňa 10. septembra 2013 agentúra SITA uviedla, že KDH chce iniciovať diskusiu o prijatí ústavného zákona o ochrane manželstva. Ján Figeľ sa vtedy na túto tému vyjadril nasledovne:
„Vytváranie alternatívy k manželstvu a rodine spochybňuje manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy. Nasledujú požiadavky na nové práva, ktoré menia pomery v spoločnosti a oslabujú, čo je zdravé. Čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre štát,“ vyhlásil Figeľ.

Dňa 14.januára 2014 denník SME uviedol, že KDH chce v Ústave definovať manželstvo ako zväzok muža a ženy. KDH chce do Ústavy doplniť tieto dve vety:
“Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.”

Súčasné znenie Ústavy (.pdf), článok 41, odsek 1, uvádza: "Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých". 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error