DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

Určite áno. Mám s tým skúsenosť z obdobia, keď som zastával funkciu predsedu Národnej rady. Pri oficiálnej návšteve v Čine, tak aj na stretnutiach s najvyššími ruskými predstaviteľmi som vždy otázku ľudských práv otvoril ako jeden z hlavných problémov. Aktívne som pomáhal kubánskym disidentom v boji za demokraciu a ľudské práva, viackrát som sa s nimi osobne stretol a pokiaľ to bolo možné, aj som im materiálne pomáhal. (Odpoveď na otázku, či by ako prezident bol schopný otvoriť otázku ĽP, pozn.)

Online rozhovory s prezidentskými kandidátmi - 20.02.2014
Pravda

Hrušovský ako predseda parlamentu na spoločnom rokovaní s predsedom vlády Čínskej ľudovej republiky Wen Jiabaom otvoril aj otázku ľudských práv, a podľa dostupnej správy sa jej venoval v podstatnej časti rokovania. Zaujímal sa napríklad prečo čínsky parlament dovtedy neratifikoval zmluvu o ľudských a politických právach, hoci ju v roku 1998 Čína podpísala.


Hrušovský bol zapojený aj do organizovania pomoci kubánskym disidentom. Slovenský parlament mal koordinovať stredoeurópsku sieť poslancov. Na tejto aktivite sa podieľal aj Hrušovský ako vtedajší predseda NR SR. Podľa správy SITA sa mal Hrušovský telefonicky spojiť aj s Osvaldom Payom (kubánsky disident), na oficiálnej návšteve ho predseda parlamentu Hrušovský aj osobne prijal.

Nepodarilo sa nám nájsť správy o stretnutiach s ruskými predstaviteľmi, výrok však napriek tomu hodnotíme ako pravdivý, nakoľko Pavol Hrušovský sa vo funkcii skutočne zasadzoval za dodržiavanie ľudských práv v niektorých z krajín, ktoré spomína.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2014
success
error