DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Kňažko

Nestraníci

Jedno je však isté, že som bol prvý, ktorý z jeho blízkosti avizoval (v blízkosti Mečiara, pozn.), v čom je riziko jeho pôsobenia a opustil som HZDS ako prvý. Nie medzi prvými...

Online rozhovory s prezidentskými kandidátmi - 17.02.2014
Pravda

Je pravdou, že dostupných informácii bol prvý v HZDS, ktorý otvorene ostro kritizoval vtedajšieho predsedu HZDS Mečiara. Taktiež je pravdou, že Milan Kňažko ako prvý vystúpil v roku 1993 z hnutia. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Dva roky po existencii HZDS ako politického subjektu došlo ku kritike Vladimíra Mečiara zo strany Milana Kňažka a Rudolfa Filkusa. V januári 1993 vznikol v HZDS opozičný prúd na čele s Milanok Kňažkom. Po odvolaní z funkcie ministra kultúry SR odišiel z hnutia a pôsobil ako nezávislý poslanec.
TASR, 13. júna 2003:

"V januári 1993 vznikol vo vnútri HZDS opozičný prúd reprezentovaný Milanom Kňažkom a Rudolfom Filkusom. Na mimoriadnom zasadnutí Republikového predstavenstva HZDS kritizovali jeho delegáti vo februári 1993 ich aktivity. Po treťom republikovom sneme HZDS v marci 1993 (27. - 28. marca 1993 pozn.) Milan Kňažko z hnutia vystúpil a v parlamente odvtedy pôsobil ako nezávislý kandidát. V apríli 1993 nasledovalo Kňažka ďalších osem poslancov NR SR za HZDS. Opustili poslanecký klub HZDS a vytvorili aj s Milanom Kňažkom klub nezávislých poslancov. Táto skupina sa stala základom pre vznik Aliancie demokratov SR pod Kňažkovým vedením."

Aj článok Hospodárskych novín hovorí, že k prvému rozkolu v HZDS došlo koncom marca 1993, keď po ostrej kritike populizmu a nedemokratických praktík V. Mečiara oznámil odchod exminister zahraničných vecí SR M. Kňažko. 

Spomínaný denník charakterizoval aktivity Milana Kňažka, ministra zahraničných vecí v rokoch 1992 - 1993, a Rudolfa Filkusa ako  Kritika zo strany Milana Kňažka sa vzťahovala k populizmu a nedemokratickým praktikám Vladimíra Mečiara (HN, 24. február 2003). 

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2014
success
error