DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pravda Denník

Predtým, ako sa Kiska rozhodol kandidovať na prezidenta, sa oprel práve o Dobrého anjela. Koncom letných prázdnin v roku 2012 využil mnohotisícovú databázu e-mailových adries prispievateľov, ktorým organizácia v rámci Anjelskej pošty posiela každý mesiac informačné správy. Pýtal sa ich, či sa má uchádzať o post hlavy štátu. Vlani v máji oznámil, že z neziskovky odchádza.

17.02.2014
Pravda

Andrej Kiska v rozhovore z októbra 2012 potvrdil, že využil databázu Anjelskej pošty na oznámenie možnej kandidatúry na prezidenta, resp. o jej zvažovaní. Na otázku, či to nebolo zneužitie nezištného projektu, reagoval už vtedy: 

"Určite nie. Každý mesiac píšem v mojom mene na tridsaťdvatisíc mailových adries v našej databáze mail s informáciami o novinkách v činnosti Dobrého anjela. Pýtam sa ľudí, čo si myslia o našej práci, nechávame ich aj hlasovať o niektorých zámeroch. Preto som pokladal za svoju morálnu povinnosť informovať ich, že zvažujem taký zásadný krok, ako je prezidentská kandidatúra. Mal som pocit, že majú právo vyjadriť sa k tomu. Keby som dostal väčšinu negatívnych reakcií, určite by som do toho nešiel. Veď celá myšlienka o mojej prípadnej kandidatúre súvisí s Dobrým anjelom, s príbehmi, ktoré touto cestou riešim a ktorým by som chcel ešte viac pomôcť."
Je tiež pravdou, že 27. mája 2013 Kiska verejne oznámil, že v neziskovej organizácii končí z dôvodu kandidatúry na post prezidenta. 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.02.2014
success
error