DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Fedor

SDKÚ-DS

Vnútorná kontrola, povedzme, ministra vnútra, žiadne pochybenia nenašla.

Kauza útokov v Nitre a záhadné novinky u tajných - 10.02.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že vedenie ministerstva vnútro vrátane ministra Kaliňáka sa zatiaľ vyjadrili v zmysle, že žiadne pochybenia v prípade nevidia. V skutočnosti však neexistujú žiadne informácie o tom, že by akákoľvek vnútorná kontrola alebo inšpekcia na ministerstve vnútro vôbec prebehla. Výrok na základe toho hodnotíme ako zavádzajúci.

Kauza útoku neonacistov v Nitre sa stala v októbri minulého roku, vyšetrovanie skutku urýchlila až po jeho medializácia v januári v denníku SME. Orgány činné v trestnom konaní kritizoval hlavne generálny prokurátor Jaromír Čižnár, podľa Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara k pochybeniu polície nedošlo. Informácie čerpáme iba z mediálnych zdrojov, interné kontroly ministerstva vnútra nie sú verejne dostupné, ročná správa o výsledkoch pôsobenia Sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR z roku 2013 ešte nebola publikovaná

SME (29.1.2014)
"Čas tu prispieval k tomu, aby sa mohli tie dôkazy posilniť. Záujmom polície bolo to, aby páchatelia neboli obvinení len z ublíženia na zdraví, ale aj z toho, že mali záujem spôsobiť ťažkú ujmu," povedal minister.
Podobný názor má aj premiér Robert Fico.

Obvinenie podľa Kaliňáka predĺžila dôsledná príprava a znalecké posudky od lekára, aby páchatelia nevyviazali s ľahkým trestom.
Minister zatiaľ nevidí dôvod, aby postup polície v Nitre prešetrila inšpekcia ministerstva vnútra.


SME (5.2.2014)
Policajný prezident Tibor Gašpar nereagoval na slová generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý pred poslancami kritizoval vyšetrovanie októbrového útoku neonacistov na Mariatchi bar v Nitre. Povedal, že si počká na závery vlastnej previerky.
Generálny prokurátor nechápe, ako mohlo byť vedené trestné stíhanie proti neznámym páchateľom, keď väčšinu konkrétnych útočníkov poznali krátko po incidente. Uznesenie o takomto stíhaní pritom prokurátorke navrhol policajný vyšetrovateľ.
„Neviem, akým spôsobom sa robila komunikácia medzi prokuratúrou a konajúcim vyšetrovateľom,“ komentoval to Gašpar.


Vedenie prokuratúry v Nitre, ktorá podľa Čižnára vo veci pochybila, sa k prípadu v stredu nechcelo vyjadrovať, keďže kauzu už prevzala Generálna prokuratúra.
Po Čižnárovej kontrole je tam napätá atmosféra. Miestny prokurátor, ktorý nechcel byť menovaný, sa pozastavuje nad tým, že jeho kolegyne idú disciplinárne stíhať a policajtov, ktorí vo veci riadne nekonali, ich nadriadení doteraz obhajujú.


SME (10.2.2014)
„Nakoľko policajt nezistil dôvody väzby, podozrivých prepustil na slobodu, k čomu nebol potrebný súhlas prokurátora. Policajt prepustenie podozrivých následne iba prokurátorke oznámil,“ povedal Ján Ludva, hovorca nitrianskej prokuratúry.

Policajt podľa prokuratúry dôvody väzby v októbri skúmal, „pričom nezistil žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali existencii čo i len jedného z dôvodov väzby“.
Z odpisov z registra trestov štyroch zadržaných podľa prokuratúry vyplýva, že iba jeden mal záznam spred takmer 14 rokov. „Toto odsúdenie bolo už zahladené. V takomto prípade sa na páchateľa hľadí, akoby nebol odsúdený.“


Dátum zverejnenia analýzy: 09.02.2014
success
error