DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Keby ste si pozreli úvod (správy EK o korupcii, pozn.), úvodná správa jasne hovorí- gratulujeme Slovensku za významný pokrok v boji proti korupcii v oblasti jednak zmeny trestných zákonov, jednak verejného obstarávania a na rozdiel od vás ja budem politicky korektný, vyzdvihli tam aj zverejňovanie zmlúv, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej.

Emisie - 10.02.2014
Zavádzajúce

V správe je uvedený výpočet nástrojov, ktoré boli prijaté zo Strategického plánu boja proti korupcii z roku 2011. Medzi nimi sú aj uverejňovanie štátnych zmlúv, jasné ustanovenia verejného obstarávania a reforma súdnictva. Správa uvádza, že všetky jej odporúčania týkajúce sa kriminalizácie korupcie sa vykonali v uspokojivom rozsahu. Tiež kladne hodnotí nárast osôb obvinených z uplácania, no dodáva, že stále ide o malé čísla. Počty stíhaní považuje EK za stále nízke a pripisuje to ešte stále nedostatočnej legislatíve. Tieto slová však nemožno brať ako slová gratulácie za "výraznému pokroku v boji proti korupcii", tak ako ich parafrázuje minister vnútra. 

V úvode správy EK o korupcii na Slovensku sa v časti Strategický prístup píše:

"V roku 2011 schválila vláda Strategický plán boja proti korupcii, v ktorom sú uvedené tieto opatrenia: uverejňovanie štátnych zmlúv, reforma súdnictva, ktorou sa zvýši transparentnosť vydávania súdnych rozhodnutí, výberové konania na výber sudcov a predsedov súdov, ako aj prísnejšie pravidlá správy v oblasti súdnictva a jasné ustanovenia verejného obstarávania. Zdá sa však, že vykonávanie určitých aspektov strategického plánu sa za posledný rok spomalilo. Rad zmien, ktoré sa prijali v rámci vyvíjania protikorupčného úsilia, v súčasnosti preskúmava Ústavný súd. Plnenie úloh vyplývajúcich zo stratégie vyhodnocuje medzirezortná pracovná skupina expertov zastupujúcich ministerstvá, generálnu prokuratúru a samosprávy; na tomto procese sa ako pozorovatelia zúčastňujú mimovládne organizácie. Táto pracovná skupina sa však od konca roku 2011 nezišla"

Ďalej sa v časti Legislatívny rámec píše: 

"Slovensko vyvinulo značné úsilie na zlepšenie právneho rámca trestného práva a verejného obstarávania, avšak nezohľadnilo medzinárodné odporúčania týkajúce sa financovania politických stránV roku 2010 bola zavedená trestná zodpovednosť právnických osôb a v roku 2011 bol zmenený a doplnený Trestný zákon v súlade s odporúčaniami zoskupenia GRECO. V roku 2012 skupina štátov proti korupcii (GRECO) pri Rade Európy dospela k záveru, že všetky jej odporúčania týkajúce sa kriminalizácie sa vykonali v uspokojivom rozsahu. Pokiaľ však ide o právne predpisy upravujúce financovanie politických strán, ani jedno z desiatich odporúčaní nebolo vykonané v uspokojivom rozsahu."

Ďalej o korupcii sa v správe píše:

"Podľa štatistických údajov o prokuratúre v roku 2010 bolo 18 osôb obvinených z prijatia
úplatku, 74 z aktívneho podplácania, štyria z obchodovania s vplyvom a piati zo
zvýhodňovania. Tieto údaje predstavujú výrazný nárast od roku 2009, ešte stále však ide
o nízke čísla vzhľadom na veľkosť krajiny a rozsah problému
, ktorý možno vydedukovať na
základe prieskumov o skúsenostiach s podplácaním v súčasnosti. ...Nízke počty prípadov trestného stíhania v súvislosti s korupciou však možno iba čiastočne pripísať na konto nepostačujúcej legislatívy"

Zverejňovanie zmlúv bolo schválené za vlády Ivety Radičovej koncom roka 2010. 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.02.2014
success
error