DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Šimko

Nestraníci

Vieme všetci dobre, že od prvého januára 2009 platíme eurom....pretože v rámci eurozóny, či je to Španielsko, či Portugalsko, či to je Grécko, bohužiaľ majú štáty problémy.

Hodnotenie funkcného obdobia I. Gašparovica a boj o prezidentský palác - 27.01.2014
Pravda

Slovenská republika vstupovala do európskych štruktúr od 1.5.2004. Spoločnú menu na základe záväzkov vyplývajúcich z Maastrichtskej zmluvy a po splnení kritérií prijala 1.1.2009. V rámci eurozóny sú Španielsko, Portugalsko, alebo Grécko krajinami, ktoré majú finančné problémy a boli nútené požiadať o pomoc Európsku úniu. 

Euractiv:
Slovensko prijalo spoločnú európsku menu 1. januára 2009. S jeho vstupom do eurozóny súhlasili lídri EÚ na summite 19. júna 2008 v Bruseli. Definitívnu bodku za celým procesom urobila Rada ministrov financií (ECOFIN) na júlovom zasadnutí, kde stanovila konverzný kurz slovenskej koruny voči euru na 30,126.

Zachraňovanie Grécka je dlhodobým problémom. O už treťom balíku pomoci informovala 22.8.2013 Pravda
Nemenovaný činiteľ gréckeho ministerstva financií agentúre Reuters povedal, že tretí program pomoci pre Grécko sa zameria na vyplnenie možného deficitu vo financovaní, ktorý sa očakáva medzi rokmi 2014 a 2016. Sumy zahrnuté v prípadnej novej dohode budú vraj oveľa nižšie ako pri predchádzajúcich záchranných programoch. „Grécko a jeho veritelia skúmajú niekoľko ciest, ako vyplniť medzery vo financovaní, ktorým bude Grécko čeliť v najbližších niekoľkých rokoch,“

Ministri financií eurozóny schválili uvoľnenie 40-miliardovej pomoci pre španielske banky. Reagovali tak na formálnu žiadosť krajiny.

V decembri 2013 bol schválený ďalší podporný program pre Portugalsko. Informovala o tom agentúra SITA:
"Európa dodrží svoje slovo a bude aj naďalej pomáhať Portugalsku, ale iba pod podmienkou, že bude pokračovať v súčasných reformách,“



Dátum zverejnenia analýzy: 26.01.2014
success
error