DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Ja vždy hovorím napríklad môj sen je telekomunikačná daň, ako to urobil Orbán v Maďarsku alebo v Španielsku, alebo to urobili vo Francúzsku, proste zaviesť telekomunikačnú daň.

13.01.2014
Pravda

Podľa dostupných zdrojov z médií (reuters, france24), je telekomunikačná daň veľmi kritizovaná a napádaná zo strany európskej komisie. Je síce pravda, že v tých uvedených krajinách je zavedená telekomunikačná daň, no však Igor Matovič zabúda, že s každou z týchto troch krajín sa vedú alebo viedli súdne spory ohľadom telekomunikačnej dani.AKO bol výrok uverejnený.

Je pravdou, že v Maďarsku, Francúzsku a Španielsku je telekomunikačná daň. Danko už od roku 2011 opakuje zámer SNS zaviesť túto daň aj u nás.

Podľa SITA, vo Francúzsku odvádzajú operátori 0,9% z tržieb ak tie presiahli 5 mil. eur, v Maďarsku sa táto daň pohybuje na úrovni 0-6,5%. Výnosy z tejto dane sú vo Francúzsku na úrovni 400 mil. eur, v Španielsku a Maďarsku niečo cez 200 mil. eur. 

Zavedenie takejto dane namietala Európska komisia, pričom jej súlad s právom EÚ musel uznať až Európsky súdny dvor (bližšie informácie tu a tu). 

Dátum zverejnenia analýzy: 22.12.2013
success
error