DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gyula Bárdos

SMK

... SMK, ktorá momentálne nie je v parlamente SR, to znamená, v Národnej rade, ale má poslancov v Európskom parlamente, má silné zastúpenie v regionálnych parlamentoch a samozrejme na komunálnej úrovni.

Chcú byt novou hlavou štátu - 15.12.2013
Pravda

Strana SMK nie je momentálne parlamentnou politickou stranou, keďže v posledných voľbách do NRSR v roku 2012 nezískala žiadny mandát. SMK má však dvoch poslancov v Európskom parlamente. Edit Bauer a Alajos Mészáros získali mandát vo voľbách do EP v roku 2009.

Počet zvolených poslancov, ktorý kandidovali za SMK do zastupiteľstiev samosprávnych krajov, je spolu 34. K nim treba pripočítať troch členov SMK, ktorí kandidovali v koalícií strán, ktorá získala v BSK 34 mandátov. SMK má teda spoločne s koaličnými partnermi väčšinu v BSK, v TTSK má 11 poslancov, teda len o jedného poslanca menej ako má najsilnejší SMER-SD. Podobne na "druhom mieste" je SMK v NSK, kde majú 14 poslancov, pričom najviac má koalícia SMER-SD s KDH, ktorá získala 32 mandátov. Okrem týchto krajov má SMK zastúpenie aj v BBSK (5/49 poslancov) a v KSK (4/57 poslancov).

Počet obcí, miest, mestských častí, kde sa volili starostovia a primátori, bolo v čase komunálnych volieb 2010 celkovo 2924. Počet poslancov, ktorý sa mal zvoliť bol 21 032.
Starostov a primátorov za SMK bolo v komunálnych voľbách 2010 zvolených 129 (166 aj s koaličnými partnermi). Poslancov za SMK zvolených do obecných, mestských a miestnych zastupiteľstiev je podľa výsledkov volieb 1194 (1332 aj s koaličnými partnermi). Celkový podiel starostov a primátorov za SMK (aj s koaličnými partnermi) v rámci Slovenska je cca 5% a celkový podiel poslancov za SMK (aj s koaličnými partnermi) je cca 6%. Treba vziať do úvahy, že zástupcovia SMK spravidla nekandidujú v severných regiónoch Slovenska.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.12.2013
success
error