DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Vážny

SMER-SD

A čo je dôležité, v 7 z 8 krajov máme (SMER-SD, pozn.) v podstate aj s koaličnými partnermi väčšinu.

Výsledky druhého kola župných volieb a Eurofondy - 26.11.2013
Nepravda

Ľubomír Vážny tvrdí, že SMER-SD má "v podstate aj s koaličnými partnermi väčšinu" v siedmych z ôsmich samosprávnych krajov. Nie je jasné čo Ľ. Vážny myslí pod "koaličnými partnermi". Tento výrok by sa preto dal hodnotiť dvomi spôsobmi, v obidvoch variantoch je však podľa nás uvádzaný počet nesprávny:

Variant 1. - SMER-SD samostatne v šiestich krajoch a v dvoch krajoch spolu s KDH:

V takomto prípade by SMER-SD (vrátane koalícií s KDH v NSK a BBSK) nezískal nadpolovičnú väčšinu poslancov v siedmych krajoch ako uvádza Ľ. Vážny, ale iba v štyroch - Trenčianskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Prešovskom.

Štatistický úrad SR - výsledky volieb do VÚC 2013:
 SMER-SD v jednotlivých krajoch vrátane koaličných partnerov oproti celkovému počtu volených poslancov v kraji (pozn. - hrubým písmom sú vyznačené kraje, v ktorých získal SMER-SD, resp. SMER-SD spolu s KDH väčšinu v zastupiteľstve)

BSK - 1/44
TTSK - 12/40
TSK - 25/45
NSK - 32/54 - SMER-SD s KDH
ŽSK - 19/57
BBSK - 25/49 - SMER-SD s KDH
PSK - 35/62
KSK - 26/57


Variant 2. - SMER-SD v štyroch krajoch (BSK, TSK, ŽSK, PSK) kde mal samostatného kandidáta na post predsedu SK a v štyroch krajoch (TTSK, BBSK, KSK, NSK) kde spolu s ďalšími stranami podporovali spoločného kandidáta na post predsedu SK.

Ak teda za koaličných partnerov považujeme strany, ktoré spoločne so stranou SMER-SD buď vytvorili koalíciu na úrovni kandidátov na poslancov do zastupiteľstiev alebo spoločne podporovali rovnakého kandidáta na post predsedu SK, väčšinu bude mať potom SMER-SD spolu s koaličnými partnermi v piatich krajoch a nie v siedmich.

Vysvetlíme len tri prípady, kedy podľa nás nemožno hovoriť o väčšine v zastupiteľstve SK:

BSK - SMER-SD nevytvoril koalíciu so žiadnou stranou a v zastupiteľstve získal 1 mandát zo 44

TTSK -  SMER-SD nevytvoril koalíciu so žiadnou stranou a v zastupiteľstve získal 12 mandátov zo 40. Rovnako ako SMER-SD podporovali T. Mikuša ako spoločného kandidáta na post predsedu TTSK aj strany SNS a KSS. Tie však nezískali v zastupiteľstve žiadny mandát.

ŽSK - SMER-SD nevytvoril koalíciu so žiadnou stranou a v zastupiteľstve získal 19 mandátov z 57.

(Počet poslancov z jednotlivých strán v jednotlivých krajoch nájdete tu.)

Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2013
success
error