DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V prípade Zdenka Trebuľu ja nemám žiadne pochybnosti o tom, že by nemal byť úspešný v druhom kole. Máme väčšinu v župe, v samosprávnom kraji (Košickom samosprávnom kraji, pozn.)...

Výsledky volieb do samosprávnych krajov - 11.11.2013
Zavádzajúce

SMER-SD má menej mandátov ako je väčšina v zastupiteľstve KSK. Fico počíta aj mandáty SMK, ktorá síce podporila Trebuľu, no kandidáti na poslancov už v koalícii SMER-SD a SMK nekandidovali. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Zdenko Trebuľa kandiduje na predsedu s podporou koalície SMER - SD, MOST - HÍD, SMK-MKP v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Postúpil do druhého kola zo ziskom 48,6% hlasov. Podľa oficiálnych výsledkov, kandidáti za stranu SMER-SD kandidovali do zastupiteľstva KSK samostatne len za stranu SMER-SD. Inými slovami SMER-SD nevytvoril žiadnu koalíciu kandidátov na poslancov. Počet zvolených poslancov za SMER-SD - 26 poslancov, predstavuje 46% z celkového počtu poslancov v zastupiteľstve KSK (57). Čo nie je väčšina v zastupiteľstve. 
Fico počíta aj mandáty SMK, ktorá síce podporila Trebuľu, no kandidáti na poslancov už v koalícii SMER-SD a SMK nekandidovali. SMK získalo štyri mandáty na poslancov KSK, avšak ich mandáty nemožno počítať spolu s mandátmi SMER-SD, pretože nejde o oficiálnu, formálnu koalíciu. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Kandidáti na poslancov Most-Híd však kandidovali v koalícii s SDKÚ-DS a KDH. 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.11.2013
success
error