DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Pred týždňom sme mali 48, teraz po sobote to bude 58 poslancov.

Výsledky volieb do samosprávnych krajov - 11.11.2013
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže Ján Figeľ správne uvádza počet získaných mandátov do zastupiteľstiev krajov vo voľbách do VÚC v roku 2009 (po zohľadnení odchodu dvoch poslancov do NOVADO) a taktiež správny počet zvolených poslancov za KDH v roku 2013. 

Kandidáti koalícií v ktorých bolo pridružené KDH získali vo voľbách v roku 2013 do samosprávnych krajov celkovo 156 mandátov. Štatistický úrad však nerozlišuje poslancov podľa straníckej príslušnosti, ale podľa koalícií, za ktorú sa kandidát uchádzal o post poslanca. Porovnali sme teda zvolených poslancov koalícií, ktorej členom bolo KDH s oficiálnou stránkou strany, kde sú uvedení kandidáti do krajských zastupiteľstiev nominovaní touto stranou.
Zvolení poslanci zastupiteľstiev nominovaní stranou KDH teda sú (za skratkou kraja nasleduje počet poslancov): 
BA - 9: Baxa, Pekár, Pokorný, Lauko, Berta, Šramko, Mikušová, Mach, Patoprstý
TT - 4: Dvoran, Sova, Butko, Bošnák
TN - 2: Porubcová, Krátky + Bielik (člen strany a expert strany KDH, kandidoval za Most-Híd, je však členom KDH)
NR - 13: Zaujec, Varga, Ivan, Vančo, Bakyta, Hatala, Radošovský, Marenčák, Sádovský, Šimunek, Zaťko, Bošanský, Klučiar
ZA - 11: Weber, Straka, Maslaňák, Slašťan, Bella, Caban, Bednárik, Kolejčák, Krištofčák, Dobeš, Sočuvka
BB - 1: Baníková
PO - 10: Grivalský, Hudáček, Majerský, Švagerko, Mezovský, Kahanec, Turčanová, Gašpár, Jakubov, Fedor
KE - 7: Figeľ, Rusnák, Saxa, Petrík, Beluscák, Paľovčík, Javorský
Spolu teda KDH obsadilo 57 kresiel + Bielik, ktorý je členok KDH (ale na základe politickej dohody kandidoval za Most-Híd). Spolu teda 58.

Zisky mandátov jednotlivých strán uvádza aj denník SME vo svojej infografike. KDH podľa nej v roku 2013 získalo 57 mandátov. Tá poukazuje aj na zisk v predchádzajúcich voľbách do orgánov VÚC 2009, v ktorých KDH celkovo získalo 50 mandátov poslancov, taký istý zisk uvádza aj oficiálna stránka Štatistického úradu. 

Figeľ však hovorí "pred týždňom". Je pravdou, že dvaja poslanci, ktorí boli zvolený za stanu KDH zmenili stranícke tričko. Boli to Ján Paľa (NOVADO, ktorý vo voľbách VÚC 2009 získal mandát v PSK ako kandidát za KDH, vo voľbách VÚC 2013 kandidoval za NOVADO. Rovnaký prípad bol Milan Gura, ktorý bol zvolený za KDH, v roku 2010 bol zvolený ako člen KDH za primátora Čadce, no do volieb do VÚC 2013 kandidoval za stranu NOVADO. Do NOVADO prešiel v roku 2012. Ak zohľadníme odchod týchto dvoch poslancov (pôvodne zvolených za KDH), je skutočne pravdou, že KDH mala pred týždňom len 48 poslancov v zastupiteľstve VÚC.

*13. novembra 2013 - výrok doplnený o odchody dvoch poslancov z KDH do NOVADO a Bielika v TNSK ako člena KDH. Pravdivostná hodnota zmenená z nepravda na pravda.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.11.2013
success
error