DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rastislav Masnyk

Nestraníci

Tento transfer (dostavby nemocnice v Michalovciach, pozn.) sa udial tesne pred voľbami bez nejakej hlbšej odbornej diskusie.

Volby do VÚC - Košice - 29.10.2013
Zavádzajúce

Tesne pred voľbami bolo skutočne podpísané Memorandum ohľadom nemocnice v Michalovciach, jeho obsahom však nebol transfer, tak ako tomu napovedá Rastislav Masnyk, ale schválenie finančnej pomoci kraja. Výrok na základe toho považujeme za zavádzajúci.

Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja prijalo Uznesenie č. 623/2013 (.pdf) 30. septembra 2013, teda šesť týždňov pred voľbami do VÚC. Toto uznesenie schvaľuje Memorandum, ktorého v princípe hlavným bodom je schválenie finančnej účasti kraja na projekte nového pavilóne v hodnote 5 milióna. 
V Memorande sa však píše, že dočasný prevod akcií sa uskutočnil už v roku 2011. V podobnom zmysle sa vyjadruje aj portál zdravezdravotnictvo.sk, ktoré hovorí o nečakanej podpore kraja hodnotou 5 miliónov eur, ktoré pred tým neboli spomínané v žiadnom dokumente. Je teda evidentné, že podpisom Memoranda sa nerealizoval transfer nemocnice, ako vyplýva zo slov Rastislava Masnyka, ale priznala sa finančná podpora tomuto projektu.

Viliam Novotný (SDKÚ-DS) sa vyjadril pre hlavnespravy.sk, že „šesť týždňov pred voľbami a bez rokovaní komisií sa to javí ako čudné. Celý projekt sa týmto mení na privatizáciu.“ Súčasný predseda KSK, Zdenko Trebuľa (Smer-SD) reagoval takto: „Schvaľujeme memorandum, hovoriť o privatizácii je scestné.“

Dátum zverejnenia analýzy: 28.10.2013
success
error