DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rastislav Masnyk

Nestraníci

Reforma verejnej správy (o kompetenciách krajov, pozn.) bola istým spôsobom začatá, ale nebola dokončená, z istých obáv politikov v Bratislave a obdobne nepreniesť príliš kompetencií na kraje.

Volby do VÚC - Košice - 29.10.2013
Zavádzajúce

Prebiehajúca reforma verejnej správy ESO bola opozičnými poslancami viackrát kritizovaná. V máji tohto roku poslanec za SDKÚ- DS Miroslav Beblavý obvinil vládu, že sa pod zásterkou šetrenia snaží o ovládnutie rozhodovania na regionálnej úrovni. V podobnom duchu sa vyjadrila aj Lucia Žitňanská.

Analytik Dušan Sloboda o reforme napísal: "ESO je premárnenou príležitosťou, keďže nejde o reformu celej verejnej správy. Vláda sa vyhýba zmenám, ktoré potrebuje naša samospráva. ZMOS dlhé roky odmieta diskusiu o municipalizácii, ktorej výsledkom by malo byť zlučovanie obcí a združovanie výkonu ich kompetencií."

Ide však len o špekulácie a dohady. Reforma verejnej správy sa nezastavila a v októbri sa prehupla do druhej fázy. Podľa Roberta Kaliňáka všetko pokračuje podľa plánu.

Ako uviedla TASR"Na jeseň teda zaniknú obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Ich pôsobnosť sa presunie na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad."


Dátum zverejnenia analýzy: 28.10.2013
success
error