DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

... prečo taký veľký odliv kapitálu, prečo na ziskoch a tantiem odchádza zo Slovenska ročne to čo je výška štátneho rozpočtu takmer 14,5 miliardy odchádza na ziskoch všetkých zahraničných investorov ...

Rozpoctové plusy a mínusy - 14.10.2013
Nepravda

Ak by sme vychádzali zo štatistiky Štatistického úradu SR, tak odlev dôchodkov z majetku platených do zahraničia je na úrovni 4,2 mld. eur resp. približne 3,2 mld v čistom. Podľa analýzy denníka Pravda, je odlev ziskov do zahraničia na úrovni 2 mld. ročne. Danko uvádza sumu značne vyššiu. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Denník Pravda sa zaoberal odlevom ziskov spoločností do zahraničia. Suma ktorú vyčíslil denník Pravda, je suma pohybujúca sa ročne na úrovni 2 mld. eur, čiže asi sedmina príjmov rozpočtu 2014. Za posledných desať rokov sa suma pohybovala na úrovni 19,5 mld. eur. Sem boli započítané zisky bánk, firiem z oblasti energetiky, telekomunikácií a priemyslu.

Andrej Danko však má pravdu v tom, že suma, ktorú uvádza je približne rovnaká ako výška štátneho rozpočtu. Konkrétne, rozpočet na rok 2013 počíta s príjmami na úrovni približne 14 miliárd a výdavkami približne na úrovni 17 miliárd eur.

Pravda (15. júla 2013): "Podľa posledných zosumarizovaných údajov najmä banky, firmy z oblasti energetiky, telekomunikácií či rôznych sfér priemyslu poslali vlani zo ziskov vytvorených na Slovensku do zahraničia viac ako dve miliardy eur. Podobne to podľa analytikov bude aj tento rok. (...) Odlev firemných ziskov do zahraničia za posledných desať rokov však dosiahol už 19,5 miliardy eur."

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2013
success
error