DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

... treba sa pozrieť aj na práva Slovákov v Maďarsku a porovnať si napríklad otázku volebného práva, kedy sa Slováci musia registrovať či idú na základe národnostného alebo iného princípu voliť.

Rozpoctové plusy a mínusy - 14.10.2013
Pravda

Príslušníci slovenskej menšiny v Maďarsku sa naozaj musia registrovať, ak sa chcú v Maďarsku zúčastniť volieb. Taktiež všetky ostatné menšiny sa v Maďarsku musia registrovať. Nový volebný zákon presnejšie vysvetľuje Jozef Schwarz:


"... nový volebný zákon znevýhodňuje národnostné menšiny - problémom je skutočne diskriminačná registrácia voličov, ktorú zavádza nový volebný zákon. Ak sa vopred neregistrujú, nemôžu voliť. Preložené do slovenčiny, ak chcú občania voliť, musia sa predtým písomne zaregistrovať vrátane rozhodnutia, či chcú voliť ako Slováci alebo ako Maďari. Ak sa volič zaregistruje napr. ako Slovák, bude voliť len svojho národnostného kandidáta a nemôže už voliť všeobecne politickú stranu." 

Vládna strana Fidesz chcela dokonca presadiť, aby sa registrovali všetci občania Maďarska, ako to uvádza agentúra TASR to však ústavný súd zamietol a registrovať sa tak musia iba národnostné menšiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2013
success
error