DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Viete, o novele legislatíva do EP, kedy ešte v 2014 môžme kandidovať ako strany jednotlivých krajín, ale potom to bude vlastne tak, že napríklad budete musieť byť zlúčení v európskej politickej strane ako 5 strán z jednotlivých krajín a tu je nutná spolupráca na to sa spojiť aj stmeliť.

Rozpoctové plusy a mínusy - 14.10.2013
Nepravda

Výrok hodnotíme ako nepravdivý, pretože v súčastnosti takáto legislatívna zmena nie je zavedená.

Je pravdou, že od roku 2004 sa v Európskom parlamente (ďalej len EP) združujú politické strany (EPS) alebo Európske politické nadácie (EPN), čím získali právne postavenie na základe práva EÚ. V súčasnosti participuje na európskom vývoji päť takýchto strán.

"Vo voľbách by nemalo ísť o individuálne kandidátky členských strán európskej strany ale o jednu spoločnú kandidátku, z ktorej by vybrali voliči v celej Európe. Zatiaľ sa v rovine návrhu v tých najodvážnejších verziách ako reformovať európske voľby hovorí, že by to mala byť aspoň časť volených poslancov, ktorí budú vyberaní týmto spôsobom. To by samozrejme vyžadovalo, aby sa voľby rozhodovali na európskych témach, čo sa zatiaľ takmer vôbec nedeje." citujeme jedno z oficiálnych stanovísk EP, o ktorých informoval portál EurActiv.sk.

O myšlienke združovania sa do spoločných kandidátok vo voľbách do EP sa síce uvažovalo, ale spomínaná legislatívna zmena sa do dnešného dňa neudiala.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2013
success
error