DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Maňka

SMER-SD

Podľa ministerstva financií, podľa INEKO, podľa Rady pre rozpočtovú rozdpovednosť, podľa všetkých aj pravicových portálov je banskobystrický kraj najmenej zadĺžený. My sme boli zadĺžení, aj tretí najhorší pred dva a pol rokmi, dnes sme najmenej zadĺžený kraj.

Banská Bystrica - Kaník vs. Manka - 30.09.2013
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako pravdivý. Banskobystrický samosprávny kraj je podľa údajov INEKO skutočne najmenej zadlženým krajom za uplynulý rok 2012. Jeho celkový dlh bol 25,1% (POZN.: dlh je uvádzaný v pomere k bežným príjmom za predchádzajúci rok). Pre porovnanie, druhým najmenej zadlženým bol Prešovský kraj s dlhom 26,9%.

INEKO preberá údaje o celkovom dlhu obcí a VÚC od Ministerstva financií SR. Za predpokladu, že sú údaje presné, nie je potrebné porovnávať tvrdenie Vladimíra Maňku s ostatnými uvedenými zdrojmi.

POZNÁMKA: V TOMTO PRÍPADE BY BOLO NAOZAJ KOREKTNÉ ROZDELIŤ VÝROK NA DVE ČASTI – SÚ V ŇOM UVEDENÉ DVA FAKTY – "PRVÁ VETA" SPRÁVNE "DRUHÁ VETA" NESPRÁVNE

Výrok hodnotíme ako nepravdivý. Podľa INEKO bol v rokoch 2010 a 2011 celkový dlh Banskobystrického samosprávneho kraja štvrtý najhorší a nie tretí.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2013
success
error