DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

...Poliaci tiež s tým nesúhlasia (s Globálnym paktom OSN o migrácii, pozn.) a idú tam.

Švejna, Matovič, Kollár a Tomáš v O5M12 - 03.12.2018
Nepravda

Po zasadnutí Poľskej vlády, ktoré sa týkalo Globálneho rámca OSN o migrácii, vydal tlačový úrad vyhlásenie, v ktorom Poľsko zaujalo odmietavý postoj voči tomuto paktu, odôvodnujúc rozhodnutie nesplnením požiadaviek národnej suverenity. V médiách je zároveň možné nájsť informácie o tom, že sa poľskí predstavitelia marakéšskej konferencie nezúčastnia. Výrok hodnotíme tento výrok ako nepravdivý. 


Poľský tlačový úrad vo svojom rozhodnutí toto rozhodnutie odôvodnil nesplnením požiadaviek na "silné garancie suverénneho práva rozhodovať, koho krajiny príjmu na svoje územie, a na rozlišovanie medzi legálnou a nelegálnou migráciou". 

Informácie z konca novembra 2018 hovoria, že Poľsko sa konferencie v Marakéši nezúčastní. 

Čo sa týka Slovenska, Slovenská národná strana volala po tom, aby sa na finálnych rokovaniach v Marakéši Slovenská republika nijakým spôsobom nezúčastnila. „Po konzultácii so stranou Smer sme sa zhodli na tom, že ďalšie smerovanie by mohlo viesť k tomu, že by sme podporili pozmeňovací návrh strany Smer a dohodli sme sa na tom, že vytvoríme priestor pre predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby postupoval v zmysle toho, čo oznámil, že ak prejde návrh strany Smer a SNS, tak garantuje, že do Marakéša nikto nepôjde, ani veľvyslanec, ani žiaden referent za SR, aby sa nedala zneužiť prítomnosť kohokoľvek, aby nebol dokument prijatý s podporou SR,“ povedal Paška, reprezentant SNS. 

Predseda vlády Pellegrini už predtým povedal, že Slovenská republika pakt o migrácii nepodporí. “Slovensko má problém so znením paktu OSN, ako je dnes navrhnutý. Slovensko si nemyslí, že neexistuje rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Ekonomickú migráciu považujeme za nelegálnu, škodlivú a za bezpečnostné riziko,” povedal premiér a zaroveň zdôraznil, že Slovensko nemá záujem na rokovanie poslať svojho zástupcu: “Ak by účasť akéhokoľvek zástupcu SR mala znamenať automaticky prihlásenie sa k Marrákešskému protokolu, tak sa nikto, vrátane ministra, na zasadnutí v Marrákeši za SR nezúčastní.”

Dátum zverejnenia analýzy: 02.12.2018
success
error