DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Veď to bol pán minister obrany pán Galko, ktorý dal odpočúvať sekretárky, dal odpočúvať novinárov.

Fico na TA3 - 10.12.2018
Nepravda

Výrok sa týka kauzy odpočúvania civilistov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) z roku 2011. Po prevalení kauzy bol odvolaný z funkcie vtedajší minister obrany Ľubomír Galko a šéf VOS Pavol Brychta. Súdny rozsudok doteraz nebol vydaný, avšak Galko nebol v prípade obžalovaný ani obvinený. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Výrok ohľadom odpočúvania Demagog.SK overoval viackrát. Naposledy v októbri 2018 v prípade výroku Juraja Blanára.

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko odmieta tvrdenia, podľa ktorých mal vedieť o činnosti VOS. Podľa jeho slov VOS konala autonómne. V kauze bolo obvinených päť bývalých pracovníkov VOS, medzi ktorými bol aj jeho bývalý šéf Pavol Brychta, zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a poškodzovania cudzích práv. Dôvodom ich obvinenia boli podozrenia z toho, že dali sudcom schvaľovať odposluchy ľudí žiadosťami s predstieranými a vykonštruovanými dôvodmi. V roku 2015 však bolo voči bývalému šéfovi VOS zastavené trestné stíhanie s odôvodnením, že pri odpočúvaní nedošlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa. 

Aj napriek tomu, že sa kauza odohrala na prelome rokov 2010/2011 verejnosť doteraz (December 2018) nepozná finálny verdikt, za čo boli orgány činné v trestnom konaní často kritizované. 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2018
success
error