DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Nakoniec ak tu niekto rozpráva o pozemkovej mafii, tak nech ide do Prezidentského paláca. Tam máme jedného človeka, ktorý podľa všetkého bol veľmi blízko pozemkovej mafii s pozemkami v Tatrách.

Fico na TA3 - 10.12.2018
Neoveriteľné

Výrok Roberta Fica o možnom prepojení prezidenta Andreja Kisku s pozemkovou mafiou v Poprade hodnotíme ako neoveriteľný. Je pravdou, že existujú určité dohady o tom, že Andrej Kiska mohol mať väzby s pozemkovou mafiou, ide však len o domnieky, ktoré zatiaľ nie sú potvrdené.

Podľa denníka Pravda po prehratom súdnom spore Andreja Kisku vzniklo pozrenie, že kauza mohla byť súčasťou mafiánskych praktík, práve z dôvodu toho, že v prípade figuruje firma Agra známa tiež aj tým, že pochybným "spôsobom spravoval bývalé štátne majetky, desiatky parciel v danom čase prevádzal vtedajší Kiskov obchodný spolupracovník a biznis s Agrasom robil aj priamo Kiska."

Kauza vznikla na základe listu od zubného lekára Jána Franca, ktorý tvrdil, že pozemok, ktorého vlastníkom mal byť od roku 1999 prezident Kiska, patrí práve jemu. Franc tvrdil, že pozemok, ktorý Kiska kúpil bol dar od otca a nikdy ho nepredával. Napriek tomu, že spor mohol byť vyriešený mimosúdnou cestu, k dohode nedošlo a tak sa prípad ocitol na súde. 

Podľa spisu mal pozemky Kiskovi predať podnikatelovi Michal Šuliga, ktorý pôsobil vo firme Stavrea. Avšak ešte v roku mala pozemok vydržať spoločnosť Agras, ktorá následne predala pozemok údržbárovi Júliusovi Sirockému, podľa všetkého malo ísť o  nastrčeného bieleho koňa. Následne pozemok o pár dní kúpil Andrej Kiska. Právna zástupkyňa Franca tvrdila, že Kiska sa mal dobre poznať so spomenutými ľuďmi, najmä z Agrasu. Prezident však tieto obviennia odmieta. 

26.októbra prezident Kiska súd prehral, pričom 7.decembra 2018 sa rozhodol voči rozsudku neodvolať. Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2018
success
error