DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Žiadna talianska stopa (v prípade vraždy novinára, pozn.) nebola nikdy potvrdená.

Fico na TA3 - 10.12.2018
Pravda

Robert Fico hovorí pravdu, ak tvrdí, že žiadna z verzií vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spájaná s talianskou stopou nebola nikdy oficiálne potvrdená, avšak vyšetrovanie tejto vraždy stále prebieha a polícia skúma viaceré verzie motívu tejto vraždy, medzi ktoré patrí aj talianska stopa. Výrok hodnotíme ako pravdivý, ale je nutné dodať, že talianska stopa nebola ani vyvrátená.


Na začiatku októbra sa Robert Fico vyjadril, že „doterajšie výsledky vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vylúčili verziu, že za dvojnásobnou úkladnou vraždou mala byť talianska mafia prepojená na Úrad vlády SR.“  Ako sa k tejto informácii dostal, neozrejmil. K tomuto sa následne vyjadrila aj ministerka vnútra SR Denisa Saková, ktorá si nemyslí, že by mal Fico prístup k vyšetrovaciemu spisu. „Musíte sa spýtať pána predsedu, odkiaľ tie informácie mal. Ja nemám žiadne informácie, čo sa týka spisu. Som len pravidelne informovaná o stave vyšetrovania, nie o procesnej stránke vyšetrovania. Skutočne poznám len tie informácie, ktoré podáva generálna prokuratúra oficiálne, pretože moje pôsobenie a moja pozícia nie je orgán činný v trestnom konaní," uviedla.

Isté informácie sa objavili aj v novopublikovanej knihe Umlčaní - Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kým v lete mali byť pravdepodobné tri motívy vraždy, v septembri sa zúžili na dve – jednu domácu a jednu zahraničnú stopu. Ako je známe, zavraždený novinár pracoval na článku o talianskej mafii, ale takisto zbieral informácie aj o Albáncoch operujúcich na južnom Slovensku.

Prepojenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na taliansku mafiu a ďalej na Úrad vlády SR vznikol publikovaním nedokončeného článku Jána Kuciaka, v ktorom popísal príchod a fungovanie talianskej mafie na Slovensku, ktoré malo mať prepojenie až na najvyššie politické miesta na Slovensku.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2018
success
error