Počas tzv. plynovej krízy, ktorá vypukla v apríli 2014, sa slovenskej firme Eustream, ktorá prepravuje zemný plyn na Slovensko a cez územie Slovenskej republiky, podarilo pod vedením vtedajšieho ministra hospodárstva Tomáša Malatinského z druhej Ficovej vlády podpísať dohodu o poskytnutí a možnosti využiť spätné dodávky plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou plynovodom, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
Tzv. plynová kríza vypukla v apríli 2014 po tom, čo Moskva zrušila predchádzajúce zľavy, ktoré poskytovala Ukrajine za vlády vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča. Nová cena plynu, ktorú stanovilo Rusko za dodávky plynu, vzrástla skoro dvojnásobne, čo Kyjev dostalo do dlhu, ktorý následne odmietal zaplatiť.
Robert Fico sa k vývoju udalostí vyjadril, že je pripravený obrátený tok plynu podporiť. Taktiež povedal, že nechce, aby sme na projekt doplácali a preto pýta záruky, že prepojkou bude niekto skutočne Ukrajine plyn posielať, aby sa investícia do nej vrátila. Následne sa začalo s prácami na spustení reverzného toku plynu na Ukrajinu, keď Ministerstvo hospodárstva SR informovalo, že už na túto činnosť vydalo spoločnosti Eustream licenciu. Prebehli rokovania o týchto spätných dodávkach plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou vo Veľkých Kapušanoch, kde na čele slovenskej delegácie bol vtedajší minister hospodárstva Tomáš Malatinský a ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Jurij Prodan.
Následne pár dní na to predstavitelia Eustream a Ukrtransgaz (Národná ropná a plynárenská spoločnosť Ukrajiny) podpísali memorandum o poskytnutí a možnosti využiť spätný chod dodávok plynu plynovod, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom.
Komerčná prevádzka reverzného toku zemného plynu sa spustila v septembri 2014, ktorá mala za cieľ zvýšiť energetickú bezpečnosť Ukrajiny a taktiež mala znížiť závislosť Ukrajiny na dodávkach plynu z Ruska, ktoré malo monopolné postavenie na ukrajinskom plynovom trhu.