DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Schválili sme vyrovnaný štátny rozpočet.

Fico na TA3 - 10.12.2018
Pravda

5. decembra 2018 NR SR schválila vyrovnaný štátny rozpočet na rok 2019. Za návrh hlasovalo 79 poslancov, čo znamená, že výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Prijatím rozpočtu sa prvýkrát, pri jeho dodržaní stane, že Slovesku bude mať vyrovnaný rozpočet. Znamená to, že príjmy a výdavky verejnej správy by mali dosahovať rovnakú sumu, pri čom ide približne o 37,161 miliardy eur. Pôvodný návrh rozpočtu predpokladal deficit verejných financií úrovni 0,10 % HDP avšak prijatím pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil finančný výbor sa však rozpočet upravil tak, aby sa vyrovnané hospodárenie dosiahlo už v roku 2019 a nie v roku 2020, ako premiér pôvodne sľuboval. Dôvodom bola hrozba zo strany Európskej komisie, že Slovensko zaradí medzi problematické krajiny kvôli rozpočtu. 

Za návrh hlasovalo 79 poslancom, pričom išlo najmä o poslancov vládnych strán a 63 poslancom bolo proti. Opozícia je však skeptická a tvrdí, že vyrovnaný rozpočet nebude možné naplniť. Opozičný poslanec OĽANO Eduard Heger, tiež tvrdí, že schválený rozpočet neprináša kvalitné služby pre ľudí a ani nás nepripravuje na budúcnosť. Navyše v období, keď Slovensko zažíva najlepšie ekonomické časy, je tento rozpočet znakom veľkého zlyhania súčasnej vlády.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2018
success
error