DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Prezident Kiska nemá žiadne výkonné právomoci.

Fico na TA3 - 10.12.2018
Zavádzajúce

Exekutívna moc je v slovenskom politickom systéme v ústave pridelená vláde, na ktorej čele je predseda vlády a prezidentovi SR. Prezident takýmito právomocami teda disponuje napriek tomu, že ich tradične nevykonáva. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.  


Niektoré prezidentské právomoci prezidenta na Slovensku hlavy štátu tradične nevykonávajú, lebo ich prenášajú na vládu, ale podľa ústavy by mohli, napríklad podľa čl. 102. ods. 1 a) "Prezident zastupuje Slovenskú republiku navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Dojednávanie medzinárodných zmlúv môže preniesť na vládu Slovenskej republiky alebo so súhlasom vlády na jej jednotlivých členov."

Zároveň je prezident podľa ústavy, hlavy VI., prvý oddiel, č. 102 ods. k) "hlavným veliteľom ozbrojených síl" a podľa ods. l) "vypovedáva vojnu na základe rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky, ak je Slovenská republika napadnutá alebo ak to vyplýva zo záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu, a uzatvára mier."

Súčasná politológia identifikuje podľa vyjadrenia Maxa Steuera z Katedry politológie Univerzity Komenského pre Demagog.sk všeobecný nárast reálnych právomocí prezidenta, teda exekutívnej politiky hlavy štátu aj vo formálne parlamentných ústavných systémoch.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2018
success
error