DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

sa to (tzv. severoírska poistka, pozn.) niektorým našim priateľom v Konzervatívnej strane Veľkej Británie nepáči, pretože oni tvrdia, že to je istým spôsobom narušenie ich suverenity práve kvôli tomu, že Severné Írsko bude patriť do colnej únie viac ako zvyšok Veľkej Británie

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko - 26.11.2018
Pravda

Tzv. severoírska poistka predstavuje regulačné opatrenie pre Severné Írsko, ktoré je súčasťou návrhu dohody o odchode Británie z Európskej únie. Poistka, na ktorej sa zasekávajú rokovania o brexite, má zabrániť, aby sa po vystúpení Británie z EÚ opäť obnovili hraničné kontroly medzi Írskom a Severným Írskom. Severné Írsko by takisto malo ostať v colnej únii EÚ. Medzi dôležité argumenty, ktoré použili rezignujúci ministri vlády Theresy Mayovej z Konzervatívnej strany, bol aj nesúhlas s týmto opatrením. Podľa ich slov ide o narušenie celistvosti Spojeného kráľovstva. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa tzv. severoírskej poistky by na základe návrhu Bruselu malo po brexite Severné írsko naďalej patriť do spoločnej colnej s EÚ. Spojené kráľovstvo by z nej pri tom po brexite malo vystúpiť. Na základe tejto dohody, by si Íri mohli naďalej vymieňať tovary aj bez ciel. K nespokojnosti z Londýna sa pridala aj severoírska unionistická strana DUI, ktorá je vo vláde Theresy Mayovej. Obavy Londýna plynú z toho, že by sa v budúcnosti mohlo Severné írsko odtrhnúť od Spojeného kráľovstva. 

15. novembra 2018, po schválení návrhu dohody o brexite v britskom parlamente, podal demisiu Minister pre otázky brexitu Dominic Raab. Podľa jeho slov "je presvedčený, že regulačné opatrenia navrhované pre Severné írsko predstavujú reálnu hrozbu pre celistvosť Spojeného kráľovstva." Vládu opustila taktiež aj Ministerka práce Esther McVeyová a funkcie sa vzdal aj štátny tajomník pre Severné Írsko, Shailesh Vara.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2018
success
error