DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

... prvýkrát za 25 rokov parlament, NR SR chce zakázať slovenskej diplomacii robiť svoju prácu. My môžeme obhájiť záujmy Slovenska iba v tedy, keď sedíme za stolom a NR sa nás snaží uznesením, ktoré predložila SNS od toho stola vyhnať.

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko - 26.11.2018
Pravda

Výrokom mal minister Lajčák na mysli snahu SNS nepodporiť globálny rámec OSN o migrácii, voči ktorému sa okrem SNS a opozičných strán postavil aj koaličný Smer-SD. Minister Lajčák dokument podporuje. Keďže NR SR podľa dostupných informácii v minulosti nikdy nebránila slovenskej diplomacii zúčastňovať sa rokovaní, hodnotíme výrok ako pravdivý.

SNS v uznesení žiada, aby sa rokovania o dokumente v marockom Marakéši Slovenská republika nezúčastnila a aby vláda zaujala ku kompaktu nesúhlasné stanovisko. Tvrdí, že Globálny rámec je vo filozofickom rozpore s našou aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou.

Nezhody medzi NR SR a rezortom diplomacie boli už aj v minulosti, napríklad keď výbor NR SR neschválil uznesenie o ľudských právach, ktoré predložil Miroslav Lajčák. Avšak uznesenie, ktoré by odporovalo a chcelo zabrániť rozhodnutiam či účasti na rokovaniach zástupcov ministerstva zahraničných vecí, nie je možné nájsť.
Dátum zverejnenia analýzy: 24.11.2018
success
error